2022 yılı asgari ücret belirleme çalışmaları devam ederken, sona yaklaşıldı. İşçi ve İşveren tarafının toplantıları sürerken bugüne kadar yapılmış en yükse zammın asgari ücrete yapılacağı önceden hükümet tarafından duyurulmuştu.

Emekli yüzde 40 zam talep ediyor

Hükümet kanadının bu açıklamasından sonra gözler asgari ücret belirleme toplanatılarına çevrilmişken Türkiye Emekliler Derneği'de 2022 yılı zam oranı için hükümete seslendi. Asgari ücrete gelecek olan yaklaşık yüzde 40 zammı, emekli içinde istedi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün "Yüzdeli zamlar, emekliler arasında adaleti sağlamıyor. Aksine, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapıyor. Emeklinin mutlu olacağı, iyi bir hayat standardını yakalayabileceği bir seyyanen zam verilmesi lazım" dedi.

Emekli maaşı asgari ücretin altında kaldı

Ortalama emekli aylıklarının asgari ücretin altında kaldığını belirten Ergün, emeklilerin asgari ücret düzeyinde emekli maaşı almak istediğini vurguladı. Ergün "Emekliler, bu ülkenin annesi-babası. Anne ve babanın sıkıntı yaşamaması lazım. Ülkesine yıllarca hizmet etmiş bu insanların mutlaka gönlünün alınmasını ve tatmin edici bir maaş zammı verilmesini istiyoruz. Eğer asgari ücretliye veriliyorsa memurlara ek ödeme hakkı geliyorsa emeklilere de aynı oranda zam verilmeli. Emekli maaşlarında asgari ücretteki artış kadar zam olmalı" diye konuştu.