Emekli ve Memur maaşı zammı son dakika haberleri Milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu bugün aralık ayı enflasyon verilerine açıklayacak ve yıllık enflasyon ortaya çıkacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi yılın ikinci yarısına ait enflasyon rakamları doğrultusunda zam alırken memur ve memur emeklisi de enflasyon farkı alacak. Emekliler için yüzde 20'ye yakın zammın kesin olduğu söyleniyor. Ancak bunun yanında refah payı, seyyanen zam ve ek zam ile birlikte emekli maaşındaki artışların daha da yüksek olacağı tahmin ediliyor. Peki 2022 emekli zammı açıklandı mı? 2022 memur ve emekli maaşı zam oranları ne zaman açıklanacak?

emekli-ve-memur-maas-zammi-aciklandi-seyyanen-zam-refah-payi-ve-ek-zam-ile-maaslar-ne-kadar-old-3

OCAK 2022 SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Son tahminlere göre 6 aylık enflasyon yüzde 19.91 olacak. Yani SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin maaşına bu oranda zam gelecek. Zam oranları bu şekilde maaşlara yansırsa, En düşük emekli maaşı Çiftçi balkonunda 1867 liradan 2239 liraya, esnaf BAĞ-KUR’unda 2350 liradan 2818 liraya, 2000'den önce emekli olan SGK’lılarda 2624 liradan 3146 liraya, 2000’den sonra emekli olan SGK’lılarda 1626 liradan bin 950 liraya yükselecek. Ayrıca en düşük emekli maaşlarında ekstra iyileştirme yapılacağı tahmin ediliyor.

emekli-ve-memur-maas-zammi-aciklandi-seyyanen-zam-refah-payi-ve-ek-zam-ile-maaslar-ne-kadar-old-1

OCAK AYI MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Memur ve memur emeklisi için zam oranları Geçtiğimiz aylarda yapılan toplu sözleşme görüşmeleri ile belirlenmişti. Memur maaş katsayısına yüzde beşlik zam yapılmıştı ancak memur ve memur emeklisi aynı zamanda TÜFE’nin %3’ü Aşan kısmına enflasyon farkı alacak. 6 aylık enflasyon yüzde 19.91 çıkması halinde memur ve memur emeklisine yüzde 16.91 enflasyon farkı bekliyor. Zam oranları bu şekilde yansırsa aile yardımı hariç en düşük memur maaşı 5279 lira olacak.

emekli-ve-memur-maas-zammi-aciklandi-seyyanen-zam-refah-payi-ve-ek-zam-ile-maaslar-ne-kadar-old-2

SEYYANEN ZAM TALEBİ VAR

Ayrıca Türkiye Emekliler Derneği tarafından uzun süreden beri en düşük emekli maaşına seyyanen zam yapılması yönünde talepler bulunuyor. Bu konuda da çalışmaların devam ettiği geçtiğimiz günlerde hükümet yetkilileri tarafından açıklanmıştı. Yani enflasyon rakamlarına ek olarak SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin maaşına seyyanen zam Yapılabilir. Ayrıca memur emeklisi içinde Geçtiğimiz günlerde asgari ücret işaret edilerek ek zam talebinde bulunulmuştur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kamu çalışanlarına da bu yıl ek zam yapılacağını söylemişti.