Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün Haziran ayı enflasyon oranları açıklanmıştı. Açıklamanın ardından emekli ve memurlar için heyecanlı bekleyiş son buldu. Temmuz ayında maaşlarına enflasyon oranının zam olarak yansıması beklendiği için maaşlarında yeni düzenlemelerin yapılması bekleniyordu. Bunun üzerine sadece emekli ve memurlar için değil engelli ve yaşlı aylığı alan vatandaşlar için de yeni bir maaş hesaplamasının yapılacağı öğrenildi. 

Memur maaşlarına yansıyan zam oranı sonrasında emekli olan doktorların ek ödemesini artırdığı gibi yaşlılık maaşı alan 65 yaş üzeri vatanaşı ve aynı zamanda evde bakım parası alan kişilerle birlikte engelli maaşı alan vatandaşları da etkiledi. 

YAŞLILIK PARASI VE ENGELLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Enflasyon açıklamasının ardından sadece emekli ve memurlar için değil pek çok kesim için oldukça heyecanlı bir süreç olduğu belirlendi. Emekli Sandığı kapsamına girmiş olan emekli doktorlara her ay ek ödeme yapılıyor. Uzmanlara yapılan ek ödeme bu noktada 2 bin 818 lira olarak açıklanmıştı. Bu zam sonrasında 3 bin lira 56 liraya kadar yükseldi. Uzman olmayan doktorlar ise 2 bin 155 lira alırken yeni zam sonrasında 2 bin 337 lira alacaklar. 

65 yaş üzeri geliri olmayan yaşlılar içinde her ay düzenli olarak devlet tarafından yaşlılık maaşı veriliyor. Zam öncesinde her ay 763 lira alan vatandaş enflasyon zammının uygulanmasının ardından bundan sonra 828 lira alacaklar. Evde bakıma muhtaç olan yakınlarına bakan kişilere de her ay bunun karşılığında bin 657 lira ödeme yapılıyor. Yeni dönemde aylık yapılacak miktar yükseldi ve bin 797 lira olarak açıklandı. Aynı artış engelli maaşlarında da yapıldı. Engellilik oranına göre yapılan ödeme miktarı değişiyor. Yüzde 40 ile 50 arasında engelli raporu bulunan 661 lira maaş alacaklar. Yüzde 70 ve üzerinde engeli olan vatandaş ise 991 lira ödeme alacak.