Emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaşa son duyuru geldi. SGK bugün yaptığı son dakika açıklaması ile birlikte 1 Ocak 2022 gününden itibaren emeklilikte tarifenin değişeceğini duyurdu. Asgari ücrete yapılan zam sonrasında doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması ve askerlik borçlanması tutarları arttı. Yeni asgari ücret 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanacağı için emeklilikte borçlanma zammı da 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Artıştan etkilenmek istemeyenlerin yılbaşına kadar zamanı var. Yeni yıl öncesinde hemen borçlanma işlemlerini gerçekleştirerek ucuz emeklilik fırsatından faydalanabilirsiniz. Peki Yeni yılda doğum borçlanması, askerlik borçlanması ve yurtdışı borçlanması ne kadar olacak?

Emekli olmak isteyenler ancak prim gün sayısını doldurmayanlar çalışmadıkları döneme ilişkin Sosyal Güvenlik primlerini borçlanarak ödeyebiliyor. Hizmet borçlanması yapan vatandaşlar emeklilikte ödenmesi gereken prim gün sayısını öne çekme fırsatı da yakalıyor. Ancak asgari ücret zamlı sonrasında borçlanma ücretleri de zamlandı. Yani 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla artık askerlik borçlanması, doğum borçlanması ve yurtdışı borçlanması tutarları yeniden hesaplanacak. Bu nedenle SGK yeni bir duyuru yayınlayarak vatandaşları uyardı. Borçlanma yapmak isteyen vatandaşların yılbaşına kadar zamanı var.

emekli-olmak-isteyenler-dikkat-ucuz-emeklilik-icin-bu-son-firsat-sgk-az-once-duyurdu-1-ocakta-b-1

YURTDIŞI BORÇLANMASI 2022 NE KADAR?

Yurtdışı borçlanması yapmak isteyen vatandaşlara 2019 yılından bu yana %45 oranında ödeme çıkarılıyordu. Yani brüt asgari ücretin %45'ini olarak 30 günlük borçlanma yapmak mümkündür. Asgari ücret 2022 yılında zamlanacak için bu tutarda artacak. Yeni yılda doğum askerlik ve yurtdışı borçlanmasında en düşük prim 53.38 liraya en yüksek prim ise 400,32 liraya yükselecek. Bu nedenle emeklilik hayali Kuran vatandaşların yeni yıl öncesi başvurularını yapmaları ve borçlanma işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

emekli-olmak-isteyenler-dikkat-ucuz-emeklilik-icin-bu-son-firsat-sgk-az-once-duyurdu-1-ocakta-b-3

EMEKLİLİK TARİHİNİ ERKENE ÇEKİYOR

Askerlik, yurtdışı ve doğum borçlanması prim gün sayısına katkı sağlıyor. Ancak bu borçlanma emeklilik yaşını etkilemiyor. Yaşını dolduran ve emekli olmak için prim gün sayısını tamamlamayı Bekleyenler bu fırsatı değerlendirerek emekli olabilir. Kadınlar doğum borçlanması ile emeklilik tarihini erkene çekebilirken erkekler ise 24 aylık borçlanma yapabiliyor.

Kadınlarda her doğum için borçlanılacak sürer 720 gün oluyor ve 2021 yılı için bu tutar 27475 TL iken 1 Ocak'tan sonra 38 bin 426 TL'ye yükselecek. Yani 2022 yılına kadar borçlanma yapanların bir çocuk için 11 bin lira daha az prim ödemesi mümkün olacak. Borçlanma işlemlerini yılbaşından sonraya bırakanlar ise 11 bin lira daha fazla prim ödeyecek.