Günümüzde milyonlarca çalışanın en büyük hayali emeklilik olarak biliniyor. Yıllarca emekli olmak için çalışan pek çok kişinin bu süreçte belirli şartları tamamlamaları gerekiyor. Engelli olan vatandaşlar için ise emeklilik en kritik ve tartışmalı konular arasında yer alıyor. Emeklilik süresinin engellilik oranı ile birlikte değişiklik gösterdiği belirleniyor. 

Engelli olarak çalışan ve bir işverene bağlı olarak çalışma yapan kişiler sistem üzerinde 4/a olarak ifade ediliyor. Bununla birlikte engellilik oranı ve ilk kez sigortalı oldukları tarihe göre emeklilik şartları da değişiklik göstermektedir. Tüm bu süreç içerisinde emeklilik şartlarının kişilere göre farklılık gösterdiğinin unutulmaması gerekmektedir. 

EMEKLİLİK ŞARTLARINDA DÜZENLEME YAPILDI

8-4

Yapılan düzenlemelerin hemen ardından 1 Ekim 2018 tarihinden sonrasında emeklilik için hak kazanmış olan engelliler için engelli olabilmek için özellikle hastaneden bir sağlık raporu almaları gerekmektedir. Sağlık raporlrına bakılarak çalışma gücünde ne kadar kayıp olduğuna bakılarak emekli olabilecekleri belirlendi. Sağlık kurulu tarafından belirlenen rapor sonrasında çalışma gücünün kaybı oranlara bakılarak gerçekleştirilecek. 

Emeklilik süreci içerisinde sağlık raporuna göre engellilik oranının yüzde 50 ile yüzde 59 arasında değişmesi halinde 16 yıllık sigortalılık sürecinin olması ve en az 3700 prim süresinin bulunması gerekmektedir. Sağlık raporuna göre emeklilik oranı yüzde 40 ile 49 arasında olan kişiler için ise en az 18 yıllık sigortalılık süresinin bulunması ve en az 4100 prim günü şartlarının yerine getirilmesi planlanıyor. Tüm bu şartlar 1 Ekim 2018 yılından önce emekli olanlar için geçerli olacak. Bu süreç sonrasında emekli olanlar için şartlar kademeli emeklilik sistemi geçerli olacak. 

EMEKLİLİK KOŞULLARI AĞIRLAŞTI

İlk kez sigortalı olunan tarih uzaıkça bu süreçte emeklilik şartlarının da ağırlaşması bekleniyor. Bunun üzerine kademeli bir emeklilik sisteminin geçerli olması bekleniyor. Bu süreçte kazanılan hakların da korunması için birtakım düzenlemeler yapılacak. Engellilik sebebiyle erken emekli olanlar vergi indirimlerinden de muaf tutulacaklar. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen rapor ile sürecin tespit edilmesi kazanılan hakların korunması açısından son derece önemlidir.