AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, önemli bir konuyu gündeme getirerek emekli millet vekillerinin hak kaybına değindi.

Yaşadığımız siyasi ve ekonomik çalkantılı ve tartışmalı dönemde AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş nabız yoklayarak bu haksızlık konusunda ortak önerge olması halinde kendilerinin de katılacaklarını “Bütün emekliler enflasyon farklarından faydalanırken sadece milletvekilleri faydalanamıyor. Hak kaybı var. Bütün siyasi partiler ortak önerge verirse biz de katıltılırız” sözleri ile duyurdu.

AK Parti'li Mustafa Elitaş, TBMM'de basın mensuplarına, milletvekillerinin emekli maaşlarına ilişkin açıklamalar yaptı. Elitaş, Parlamenterler Birliği'nin bu konuyu tüm partilerle görüştüğüne vurgu yaparak, emekli milletvekillerine maaş zammını gündeme getirdi.

Mustafa Elitaş, dikkat çekici bir şekilde problemin nedenine değinerek "Milletvekili emekli maaşları 6'ncı, 7'nci sıradayken, şu anda 12, 13'üncü sıraya gelmişler. Emekli milletvekilleri, 'Vali ile bizim aramızda 2021 yılında 3 bin lira fark varken, 2022 sonunda vali bizi geçiyor' dediler. Dolayısıyla bütün partilerle görüşmüşler. Parlamenter Birliği bize de geldi. Biz de dedik ki 'Hak kaybı var. 13 milyon emekli bundan faydalanıyor. Sadece 2 bin milletvekili emeklisi yararlanamıyor. Bütün siyasi partiler ortak önerge verirse, biz de buna katılırız' dedik" ifadelerini kullandı.

Ak Partili Elitaş, şu anda emekli milletvekili maaşının 2021 sonu itibarıyla 16 bin lira civarında olduğunu hatırlatarak, "Bütün emekliler yılbaşı ve yıl sonundaki enflasyon farklarından faydalanırken sadece milletvekilleri bu farktan faydalanamıyor. Parlamenterler Birliği de, 'milletvekillerine uygulanmaması haksızlık' diye ifade ettiler. Biz de 'görüşün, diğer siyasi partiler buna olumlu derlerse, ortak önerge vermeye razı olurlarsa biz üzerimize düşeni yaparız' dedik" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve millet vekili maaşlarında şu anlık bir problem ya da haksızlık görülmüş değil zira daha geçtiğimiz ekim ayında Ak Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhteşem bir öngörü ile kendi maaşlarına %14’lük fahiş bir zam gerçekleştirmişti. Erdoğan’ın yapmış olduğu fahiş zam oranı o zaman muhalefet tarafından çok fazla tepki çekmiş ancak enflasyon hesaplamasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir öngörüsü olduğu geçirdiğimiz iki ayda anlaşılmıştı.