Yaşadığımız tarihi ekonomik süreçte, zamların yeni yıla kaydırılmasına rağmen TÜİK verilerine göre %36,08, bağımsız ANAG’a göre ise %82,81 olarak açıklanan enflasyon rakamları sonrası en mağdur olan yine emekliler olmuştu.

Emekli maaşlarına yapılan zam oranı sonrası yaşanılan süreçte gelen fahiş zamlarla alım gücü iyice düşen emeklilerin durumlarını sorgulamaya başlamasına neden oldu. Açıklanan enflasyon rakamı ve yaşanan döviz hareketleri ile 20 Aralık sürecinin tartışılmaya başlanması birçok alanda güven kaybına neden olurken emekliler yaşadığı zorluklar ile farklı çıkışlar aramaya başladı.

Sokakta, sosyal medyada ve medyada seslerini duyurmaya çalışan emeklilerin itirazları sonrası her ne kadar ek zam tekrar gündeme gelecek haberleri yapılsa da emeklinin pek sabredecek durumu kalmamış görünüyor.

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun da "En düşük emekli aylığı 2500 lira olmasıyla beraber en düşük emekli aylığı alacak kişilerin sayısı 1,2 milyondan 2 milyon kişinin üzerine çıktı" sözleri ile dikkat çektiği emekliler çıkış yolu arıyorlar.

2002 yılı AKP iktidarı öncesi en düşük işçi emeklisi aylığının o dönemin asgari ücretin ortalama yüzde 140’ı olduğunu hatırlayan ve de öğrenen emekli bu durumu “hak kaybı” olarak yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Özellikle sosyal medyada Veli Ağababa’nın 2002 yılı öncesi emekli maaşlarını hatırlatması üzerine harekete geçen emekli yıllar sonra asgari maaşın yarısına inen maaşlarını sorgulamaya başladı.

Gelinen noktada cumhurbaşkanı emekli maaşı 40.300 TL ve milletvekili emekli maaşı ise 18.135 TL. Buna göre maaşları asgari ücretin de altına inen emekli “ölüme terk edildik” diyerek sorunlarına çözüm arıyor.

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun’un da verdiği bilgi şöyle “2004’e kadar emekli maaşlar asgari ücretin üzerindeydi. Şimdi en düşük emekli aylığı 2500 lira olmasıyla beraber en düşük emekli aylığı alacak kişilerin sayısı 1,2 milyondan 2 milyon kişinin üzerine çıktı. Sistem böyle devam ederse bugün çalışanlar ileride emekli olduğunda 10 milyonu 2500 lira alacak” dedi.

Erdursun ayrıca “Türkiye’de 2002 yılında asgari ücret 163 lira, emekli aylığı 216 idi. 2003 yılında en düşük emekli maaşı 332 lira iken asgari ücret 225 lira idi. Türkiye’de 2004’e kadar emekli maaşları asgari ücretin üzerindeydi. 2004 yılından sonra yapılan yasal değişikliklerle emekli maaşı hesaplama sistemi 2000 yılında değişmişti. 2008 yılında bir kez daha değişti ve 'şu an bunun sonucu yaşıyoruz' diyebiliriz” diyor.