Emekli Gazeteci Fatih Portakal Hakim Karşısına Çıktı! Kaç Yıl Hapsi İsteniyor?

Emekli gazeteci Fatih Portakal bir süre önce sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşım nedeniyle hakim karşısına çıktı. Tekalif-i Milliye'yi hatırlattığı paylaşımda güncel siyasi bir yorum yapan Fatih Portakal'ın 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

Emekli Gazeteci Fatih Portakal Hakim Karşısına Çıktı! Kaç Yıl Hapsi İsteniyor?
24 Eylül 2020 - 17:44

Emekli gazeteci Fatih Portakal bugün hakim karşısına çıktı. Koronavirüs sürecinde Tekalif-i Milliye'yi anımsatarak, “Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de. Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef.” mesajını paylaşan Fatih Portakal hakkında BDDK suç duyurusunda bulunmuştu. Bu suç duyurusu üzerine açılan davada Fatih Portakal'ın 3 yıla kadar hapsi istendi. Bu davanın ilk duruşması ise bugün yapıldı.

İstanbul 46. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya Fatih Portakal ve avukatları iştirak etti. Duruşma başlangıcında adres bilgilerini Seferihisar İzmir olarak güncelleyen Fatih Portakal emekli olduğunu belirterek aylık kazancını 7.000 TL olarak bildirdi.

FATİH PORTAKAL MAHKEMEDE SAVUNMA YAPTI

Duruşmada gerçekleştirilen kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Fatih Portakal, “Bugün burada neden savunma yaptığımı bilmiyorum. 1921'li yıllarda Tekalif-i Milliye kararlarını Cumhurbaşkanı'nın 2020'de söylemesi üzerine aklıma acaba bir şeyler mi istenecek sorusu geldi. Bunu bir gazeteci olarak değil bir vatandaş olarak da sorabilirim. Herhangi bir mala ya da mevduata el konulacak demedin. Acaba dedim, bir şeyler mi istenecek.” dedi.

Duruşmada savunmasını sürdüren Fatih Portakal, “Zira kullanmış olduğum cümledeel koyma şeklinde bir ifade bulunmuyor. İsteme kelimesini dile getirdim. Bir yurttaş olarak soru sordum. 2020 yılında el koyma gibi bir şey gündeme gelmez. Serbest piyasa ekonomisi var. Düşündüğümde mesela bana devlet, “Fatih ne kadar mevduatın var istersen ver sonra sana karşılığını ödeyeyim” der mi dedim. Burada sadece durum tespiti var. Kimseye itham yok.” ifadelerini kullandı.

İLK DEFA HAKİM KARŞISINA ÇIKTIĞINI SÖYLEDİ

25 yıl gazetecilik yaptığını söyleyen Fatih Portakal, “25 yıllık gazetecilik yaptım ve bu sürede ilk defa hakim karşısına çıkıyorum. Benin bir bankayla veya bir kurumla husumetim olamaz. Sayın Cumhurbaşkanı bu cümleyi sarfediyorsa bende vatandaş olarak soru sorabilirim. Anayasa'dan gelen haklarım var. Ben o soruyu sormasam insanların kafası karışacaktı. Benim sorumla beraber kafa karışıklığı ortadan kalktı. Sözü söyleyene de bu anlamda yardımcı oldum.” şeklinde konuştu.

BDDK AVUKATLARI ŞİKAYETÇİ OLDUKLARINI TEKRARLADILAR

Mahkeme hakimi Fatih Portakal'a ceza verilmesi halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isteyip istemediğini sorması üzerine Portakal, “istemiyorum” cevabını verdi. BDDK avukatları ise şikayetlerini devam ettiği beyanında bulundular.

MAHKEME ERTELENDİ

Mahkeme hakimi sanık ve avukatlarına savunma hazırlamaları için süre verdiklerini belirterek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum