Sağlık

Elektronik sigara hakkında ölümcül iddia! Hangi hastalığa davetiye çıkarıyor?

Sky News televizyonuna ait olan European Respiratory Journal dergisinde yer alan bir makalede, uluslararası bir bilim ekibinin elektronik sigaranın neden olduğu hastalığa teşhis koyduğu belirtildi. 

John Hopkins ve Kaliforniya Üniversitesi (ABD) ile Cambridge Üniversitesi’ndeki (İngiltere) bir grup bilim insanının gerçekleştirdiği araştırmada 49 yaşındaki bir hastaya ağır metal tozu solunumundan kaynaklı olan pnömokonyoz teşhisi konuldu. Bu hastalığın genelde ağır sanayide çalışan işçilerde görüldüğü belirtildi. Ayrıca kronik öksürük ve nefes darlığı da hastalığın belirtileri arasında. 

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacı Prof. Kirk Jones’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hasta çok ağır metallerin etkisi altında kalmamış. Bu yüzden elektronik sigara kullanımından kaynaklandığını düşünüyoruz” dedi. 

49 yaşındaki kadın hastanın akciğer dokusu örneğinin analizinin yapılmasından sonra elektronik sigara buharının kobalt, kurşun, manganez, alüminyum ve krom içerdiği tespit edildi. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde elektronik sigara kullanımından kaynaklanan akciğer hastalıklarıyla hayatını kaybeden kişi sayısının 40’a ulaştığı da aktarıldı. Buna ek olarak 2000’den fazla kişinin de elektronik sigaradan kaynaklı akciğer hastalıklarına yakalandığı da hatırlatıldı. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı