Sağlık

Elektronik Sigara Bağışıklık ve Solunum Dengenizi Alt Üst Edebilir

Günümüzde büyük bir yaygınlık ile tüketilmekte olan elektronik sigaranın zararları üzerinde duran sağlıkçılarımız, elektronik sigara tüketiminin yol açabileceği sorunların altını çizerek konuya ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu;

Sigaranın her türlüsünün insan vücudunun dengesini alt üst ettiğini ve ciddi hastalıkların önünü açtığı üzerinde duran uzmanlarımız, özellikle de son zamanlarda büyük bir yaygınlık kazanan elektronik sigara tüketimi üzerinde durdu. Elektronik sigaranın da normal sigara kadar zararlı olduğuna, elektronik sigaradan da uzak durulması gerektiği belirtildi. Her ne kadar görüntüsüyle zararsız gibi görünse de kişinin bağışıklık sistemini alt üst ederek hastalıkların önünü açan e-sigara ülkemizde her ne kadar yasak olsa da yine de pek çok kişi tarafından tüketilmekte.

Özellikle de gençlerimizin büyük bir ilgi duyduğu ve her geçen gün de ülkemizde olduğu kadar bütün dünyada da tüketilme oranı ciddi anlamda artan e-sigaranın içeriğinde bulunan kimyasalların kanserojen etkiye sahip olduğunu ve böylece uzun vadede kanser hastalıklarıyla karşı karşıya kalınabileceğine dikkat çekildi. İçeriğinde bulunan kimyasalların etiket bilgileriyle de uyuşmadığına dikkat çeken sağlıkçılarımız, e-sigaranın en çok albenisi olan tarafının da farklı aromalarda olmasına dikkat çekti. Meyveli, tatlı, alkollü maddeler yer alarak sigara içmeyi çok daha keyifli bir hale getiren ancak bir o kadar da zararlı olan bu ürünlerden kesinlikle uzak durulmalı.

Elektronik Sigaranın Uzun Vadede Etkileri Henüz Bilinmiyor

Sigaranın uzun vadede yol açabileceği hastalıkların üzerinde her zaman durulmakta. Kanser hastalığından, kalp hastalığına kadar pek çok ölümcül hastalığın meydana gelmesine önayak olan tütün sigarasının bu tür zararları olabileceği ve kişinin adeta yaşarken ölü bir hale bürünebileceği belirtiliyor. Ancak e-sigaranın uzun vadedeki zararları hakkında henüz net bir bilgiye ulaşılmammış durumda.

Gençlerimiz E-Sigaradan Uzak Durmalı

Uzun vadedeki zararlarının bilinmemesinin de e-sigaranın zararsız olduğuna işaret olmadığına değinen uzmanlarımız, bu ürünün solunum sisteminin bozulabilmesine ön ayak olduğuna değindi. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de alt üst ederek meydana gelebilecek pek çok enfeksiyon hastalıklarının da çok daha yaygın bir şekilde görülebileceği bilgisi sağlıkçılarımız tarafından aktarılan önemli hususlara arasında yer almakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı