Elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş zamları korona virüs ile açıklayarak “mecburi zam yapılmıştı” satırları ile aktaran haber kanalları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönemez ’in maliyet artışlarının vatandaşa tam olarak yansıtılmadığını ve büyük kısmının devlet tarafından karşılandığını anlatan “Devlet 160 Milyar TL’lik fedakarlık yaptı” sözlerine yer vererek ilgili haberi paylaştı.

Haberlere ve Dönmez’e göre, hükümet geçen yıl doğalgaz faturalarının 4’te 3’ünü, elektrik faturalarının ise yüzde 50’sini karşıladı. 2022 zamları ile birlikte bu destekler doğalgazda yüzde 50, elektrikte ise yüzde 25 olarak devam edecek dendi.

Doğalgaz ve Elektrikte Faturanın Yarısı Yine Devletten

Doğal gaz keşifleri haberleri ile birlikte verilen bu haberler tabi ki sevinç ve yoğun bir ilgi ile karşılandı ancak konu araştırılınca “sadece kelime oyunu muydu” denilerek ciddi bir hayal kırıklığı yaşattı.

Vatandaş doğalgaz faturası desteği internette sorgulandığında “doğal gaz faturası desteği ihtiyaç sahiplerine verilecek. Sosyal yardım alanlar bu destekten faydalanabilecek” satırları ile karşılaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yakacak ve elektrik yardımından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahiplerine şu bilgileri verdi: “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabilecek. Diğer yandan Elektrik Tüketim Desteği'ni ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize hali hazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak” dedi.

Doğalgaz ve elektrikte destek sürüyor: Faturanın yarısı yine devletten