Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına arka arkaya gelen zamlar sonrasında çeşitli tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Vatandaş gelen zamlardan şikayetçiyken konu hakkında detaylı bir açıklama yapılmasını istedi. Uzun süredir sosyal medyada da devam eden zamlar sonrasında yeni bir açıklama yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konu hakkında açıklamalarda bulundu. Uzun zamandır beklenen açıklama sonunda ilk ağızdan geldi. 

Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı Ankara Yerleşkesi üzerinde gerçekleşen bir konuşma sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bazı değerlendirmelerde bulundu. Sürece bakıldığı zaman 10 yıldan daha fazla zamandır Türkiye'nin kendisine yettiği ve doğalgaz rezervlerinin geliştirilmesi için çalışmaların devam ettiği belirlendi. Ancak yetiyor olmasına rağmen doğalgazın dışarıdan alınmaması için bir sebebin olmadığı belirtildi. Doğalgaz rezervleri için sahada yaklaşık 30 yıldır üretim için çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar sonrasında gaz ihtiyacının yüzde 30 35 oranında bir gaz elde edildiği belirlendi. 

Elektrik ve Doğalgaz Zamlarına Açıklama Geldi

7-6

Gaz üretimi için çalışmalar devam ederken 2023 yılından itibaren bu sürecin etkilerinin görülebileceği belirtildi. Sistemin hayata geçmesinin hemen ardından gaz oranında ithal gaz miktarının bundan sonraki dönemlerde azaltılması amaçlanıyor. 

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen üst üste zamlar vatandaş tarafından çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Bunun üzerine zamların hükümet tarafından alınan bir karara bağlı olmadığı ve dolar kurunda meydana gelen artışlarla ortaya çıkan bir zam olduğu belirlendi. Düzenleme ve denetleme süreci ile birlikte çalışmalar devam ederken zamların isteyerek yapılan bir çalışma olmadığına dikkat çekildi.