Elektrik faturalarından alınan TRT Payının kaldırılması TBMM genel kurulunda kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Vatandaşlar ise TRT Payının kaldırılması sonrasında elektrik faturalarını ne kadar düşeceğini merak etmeye başladı. Peki elektrik faturası TRT payı ne kadar? elektrikte TRT Payı kaldırıldı mı?

ELEKTRİK TRT PAYI KALDIRILDI MI?

TBMM genel kurulunda yapılan oylama sonrasında elektrik enerjisi satış üzerinden alınan TRT payının kaldırılmasına karar verilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da geçtiğimiz hafta yapılan kabine toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasında elektrik faturalarından alınan TRT payı ve enerji fonu kesintilerinin kaldırılacağını duyurmuştu. AK Parti milletvekillerinin hazırladığı ve TBMM genel kurulunda yapılan oylama sonucunda kabul edilen Elektrik faturası TRT Payının kaldırılması kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yani artık elektrik faturalarında TRT Payı kalemi olmayacak.

ELEKTRİK FATURASI TRT PAYI NE KADAR, KAÇ TL?

Kararın ardından vatandaşlar da TRT Payının kaldırılması ile birlikte elektrik faturalarının ne kadar düşeceğini merak etmeye başladı. Arama motorunda birçok kişi elektrik faturası TRT payı ne kadar, kaç TL gibi soruların yanıtını araştırıyor. Elektrik faturalarında tüm vergiler fatura borcunun yaklaşık yüzde yirmi birine denk geliyor. Elektrik faturasından alınan en büyük vergi kalemi ise KDV. TRT payı ve enerji fonu ücreti ise Elektrik faturasının yüzde 2,7’lik kısmına denk geliyor. Yani bu kalemlerin kaldırılması ile birlikte vatandaşların elektrik faturalarında yüzde 2.7’lik bir azalma olacak.