Dalgalı seyriyle altın pek çok kişinin kafasını karıştırdı. Ünlü ekonomist İslam Memiş uyardı. Piyasaların nabzını tutan ve uzun süredir altınla ilgili yorumları ile büyük ilgi gören İslam Memiş asıl kırılmanın FED toplantısı sonrası yaşanacağını söyledi. 1800 dolar seviyesinden çok da uzaklaşmak istemeyen ons altının seyri ile ilgili Memiş “büyük ihtimalle eylül ayının son haftası itibarıyla FED'in faiz kararına kadar altın fiyatlarında yatay seyir görülecek. Altın fiyatları için asıl yön kırılması ise Eylül toplantısı sonrasında olacak gibi” dedi.

Adsız2

Kısa vadede altının 1800 ile 1820 dolar aralığı görüleceğini söyleyen ekonomist altın için pozitif seyir bulunuyor her fırsatta Yükseliş eğiliminde olan 6825 1835 dolar seviyesini test edecek gibi görünüyor dedi yıl sonuna kadar ise 1960 dolarlara kadar yükselebilir.

İslam Memiş Altın İçin Yılsonunu İşaret Etti

Piyasa uzmanı ve ekonomist İslam Memiş ons altının olumlu yönde desteklenmesinin bir ok faktöre rağmen FED sebebiyle baskılanabileceğini söyledi.” Küresel düzeyde enflasyonun geçici olmayacağı yönünde beklentiler arttıkça altın 1960 dolar seviyesine gelebilir. Bu kritik seviye çok uzak değil yıl sonuna kadar görülmesi muhtemel” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu süre zarfında FED varlık alımı azaltımı ve faiz artırımı ile ilgili olarak sinyaller vermesi altın için tekrar düşüşleri ortaya çıkarabilir. Ancak bugünkü ekonomik tablo incelendiğinde ons altın için 1960 dolar oldukça normal karşılanır diyerek yıl  sonuna işaret etti. Bugün gram altın fiyatı 478 - 488 lira arasında gidip geliyor. Bu bant aralıkları kırılamıyor. 488 lira bandı kırılırsa 492 ve 497 bandı da kademeli şekilde değişebilir. Yılın son çeyreğinde değişim 500 - 520 hatta 540 gibi rakamlarla olabilir dedi ve buna ilişkin iddialarına yer verdi.

Gram altın fiyatı 480 liranın altına düştüğünde alım fırsatı olarak değerlendirmeli dedi. Yılın son çeyreğinde gram altın fiyatının dolar tarafından destek alarak 540 seviyesine ulaşacağını ve durumun yeni rekor denemeleri olduğunu belirtti. 

Elinde Altını Olan Yatırımcıya Uyarı İslam Memiş'ten Geldi

Elinde altını olan yatırımcılara satış için aceleci davranmaları gerektiğini söyleyen İslam Memiş yılın son aylarında altının yükselişinin çok daha muhtemel göründüğünü belirterek bu dönemde elinde altını olanların bekletmesini tavsiye etti.