27 Mart 2020 Cuma 13:34
SGK Evrak Takip ve Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir?

SGK evrak takip ve kayıt sorgulama, hizmetleri genel anlamda e-devlet hizmetleri içerisinde yer almakta ve internet bankacılığı üzerinden sürdürülmektedir. SGK işlemleri ile alakalı bir dokümana ulaşmak yahut bu dokümanı talep etmek için e-devlet sistemi içerisinde yer alan SGK sekmesinin incelenmesi gerekmektedir.Sigorta başlangıç ve bitiş süreçleri, emeklilik tarihleri, emekliliğe ilişkin yaş doldurma ve prim borcu ödeme gibi işlemlere kısa sürede ulaşılmasını kolaylaştırmak adına sunulan e-devlet hizmetleri aynı zamanda bu süreçlere ilişkin başvuruların da değerlendirilmesine olanak sunmaktadır. E-devlet Üzerinden Emeklilik Evrak TakibiE-devlet emeklilik takibi, yalnızca emekli olma sürecinde değil, emeklilik öncesinde de takip yapmaya olanak sunmaktadır. Emekli olmak için gerekli görülen sigorta ödemelerinin öncesi ve şuanda oluşan prim borçları görüntülenebildiği gibi aynı zamanda emekliliğe ilişkin yaş hesaplama sayfasına da yönlendirme yapılabilmektedir.E-devlet sistemi üzerinden takip edilen bütün evrakların yazıcı yoluyla matbu hale getirilmesi mümkün olduğu gibi yalnızca takip sürecine ihtiyaç duyanlar için SGK üzerinden yaş ve prim borcu hesaplamalarının yapılacağı www.uyg.sgk.gov.tr adlı link bulunmaktadır. Bu link üzerinden herhangi bir hesaplamaya gerek kalmadan, yalnızca bazı sigorta bilgilerinin sistem üzerinden girilmesiyle otomatik olarak hesaplanması mümkün olmaktadır. Sisteme doğrudan giriş yapılabildiği gibi e-devlet sistemi üzerinden de geçiş yapılabilmektedir.E-devlet Üzerinden Ulaşılabilecek DokümanlarSigortaya ilişkin evraklara ulaşılması, e-devlet sistemleri üzerinden mümkün olmaktadır. Bu sistem dahilinde sigorta ile alakalı pek çok belgeye ulaşılabilmektedir.•    Sigorta hizmet dökümü

•    Emekliliğe ilişkin prim borçları

•    Prim ödemelerin hangi sigorta statüsü üzerinden yapıldığı

•    Emeklilik kriteri olarak tamamlanması gereken gün sayısıBu dokümanların online sistem üzerinden takip edilmesi ile birlikte aynı zamanda bu evrakların resmî kurumlar tarafından talep edilmesiyle de temini sağlanabilmektedir. 

SGK evrak takip ve kayıt sorgulama bu dokümanların talep edildiği yerlere ulaştırılmasının ardından herhangi bir dönüş sağlanıp sağlanmadığına ilişkin de bilginin sağlanabileceği sistemdir. E-devlet üzerinden herhangi bir başvuru kontrolü yapmak için yine başvuru başlığı ile ilgili sekmeden arama yapılabilmektedir. SGK Dokümanlarının Başvuru ve Takip Süreleri Evrak başvurularına ilişkin takip süreçleri, belirli zamanları içermekte ve bu zaman dilimi içerisinde dönüş sağlanmadığında ilgili evrakların teslimi ile ilgili zaman aşımı söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla bir evrak tesliminin yapılmasının ardından resmi başvuru sürecinin dolup dolmadığının takip edilmesi gerekmektedir.Sigorta evrakları içerisinde emeklilik süreçlerine ilişkin bir evrak teslimi yapan vatandaşların, bu başvuru sürelerinin dolması için bir aydan iki aya kadar değişkenlik gösteren süreler bulunmaktadır. Bu süre aralığında dönüş yapılmayan evraklar için yeniden işlem başlatılması gerekebilmektedir. 

Emeklilik evrakları için iki aydan daha fazla süre başvuru için problem oluştururken, ülke dışı yahut sigorta prim seviyesi gibi faktörler de değerlendirildiğinde süre 3-4 ay gibi değişkenliğe uğrayabilmektedir. Fakat herhangi bir SGK evrak tesliminin 6 ay gibi uzun bir süre dönüşü olmadığında yeniden bir başvuru ihtiyacı oluşabilmektedir.E-SGK Üzerinden Kayıt Sorgulama İşlemiİnternet üzerinden sigortaya ilişkin kayıt sorgulama T.C kimlik numarası ile yapılabilmektedir. Bazı evraklar için T.C kimlik numarasından da farklı olarak sigorta siciline ilişkin numaraların da bilinme ihtiyacı oluşmaktadır.SGK evrak ve kayıt sorgulama yapmak isteyenler için internet üzerinden veri girişi yapılmakta ve talep edilen evrak ismi yahut o evrakla ilgili olan numaralandırılmaların bilinmesi gerekmektedir. Tumhaber.com

Son Güncelleme: 27.03.2020 13:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.