16 Nisan 2020 Perşembe 05:51
Evde Bakım Maaşı Nisan Ödemeleri Yapıldı Mı? 16 Nisan 2020 Perşembe Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi! Evde Bakım Parası Yattı Mı?
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bakıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için ailelerine verilen sosyal yardım olan Evde Bakım Maaşı ödemeleri yapıldı mı? Evde Bakım Maaşı Nisan ödemeleri yapılan illerin listesi belli oldu mu? Evde Bakım Maaşı yatan iller listesi belli oldu mu?

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Türkiye'deki sosyal yardımların en önemli türlerinden birisi de Evde Bakım Maaşı'dır. Milyonlarca aile, Evde Bakım Maaşı ile bakıma muhtaç aile üyelerinin ihtiyacını karşılamakta ve aile bütçelerine katkı sağlamaktadır. Evde Bakım Maaşı için yapılan ödemelerde amaç bakıma muhtaç vatandaşların hayatlarını huzurlu bir aile ortamında devam edebilmelerine imkan sağlamaktır. Devlet kontrolünde yaşayan engelli vatandaşlar veya ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı vatandaşlar aile ortamlarındaki gibi mutlu olamıyorlar. Bu sebeple Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu vatandaşların aile ortamında kalmalarının teşvik edilmesi maksadıyla Evde Bakım Maaşı uygulaması yapılmaktadır.

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİR?

Evde Bakım Maaşı alabilecek vatandaşlar için kanuni çerçeve net bir şekilde çizilmiştir. Bunun için gerekli olan şart bakıma muhtaç olma durumudur. Bu engelli bir çocuk veya kardeş olabildiği gibi kendi ihtiyaçlarını başkasının yardımı olmadan göremeyen yaşlı vatandaşlar da olabilir. Ailelerinde bu çerçeveye uyan bireyler bulunan vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na valilikler ve kaymakamlıklar aracılığı ile başvuruda bulunarak Evde Bakım Maaşı imkanından yararlanabilirler. Burada atlanılmaması gereken bir husus da Evde Bakım Maaşı alabilecek vatandaşların aylık hane gelirlerinin kişi başı ortalamasının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerektiğidir.EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ LİRADIR?

Evde Bakım Maaşı adı altından her ay belirli kriterlere uyan ve başvurularını yapan vatandaşlara ödeme yapılmaktadır. Türkiye şartlarında özellikle dar gelirli ailelere ödenen Evde Bakım Maaşı tutarı hatırı sayılır bir miktardır. Evde Bakım Maaşı 2020 Nisan ayı tutarı 1460 TL'dir. Bu maaşı milyonlarca aile herhangi bir hizmet ortaya koymadan veya karşılık göstermeden geri ödemesiz bir şekilde alabilmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI NİSAN ÖDEMELERİ YAPILDI MI?

Evde Bakım Maaşı Nisan ödemeleri hakkında detaylar vatandaşlarca çok merak edilmektedir. Bu soruya cevap vermeden Evde Bakım Maaşı ödeme sistemi hakkında bilgi vermek gerekir. Evde Bakım Maaşı ödemeleri belirli bir sistem dahilinde yapılmaktadır. Vatandaşlara Evde Bakım Maaşı adıyla yapılan sosyal yardımın bütçe kaynağı Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'dır. Bu bakanlık ödemeleri merkezi bir sistemle yapmamaktadır. Her il için ödemeler için gereken bütçe o ilin valiliğine gönderilmektedir. Valilikte yapılan işlemler sonucunda Evde Bakım Maaşı almaya hak kazanan vatandaşların hesaplarına bu para yatırılır. Bu nedenden dolayı Evde Bakım Maaşı her ilde aynı günde ödenememektedir. Genellikle ayın 10'u ile 20'si arasında bu ödemeler valilikler tarafından yapılıp bitirilmekte ve Evde Bakım Maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar paralarını ilgili bankalardan çekebilmektedir. Evde Bakım Maaşı nisan ayı ödemeleri tamamlanan şehirler bulunmakla birlikte henüz ödemeleri yapılmayan şehirler de mevcuttur.

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİ YAPILAN İLLER LİSTESİ

Evde Bakım Maaşı nisan ayı ödemeleri tamamlanan iller; Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Diyarbakır, Denizli, Edirne, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Gümüşhane, Konya, Kayseri, Kırşehir, İstanbul, Kırıkkale, İzmir, Muğla, Malatya, Aydın, Bitlis, Ordu, Samsun, Trabzon, Rize, Sivas, Kütahya, Zonguldak, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Tekirdağ, Tunceli, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kocaeli, Sakarya ve Kahramanmaraş şeklindedir.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde Bakım Maaşı Nisan ayı ödemelerini banka şubelerine gitmeden sorgulamasının yapılıp, ödemelerin hak sahibi vatandaşların hesaplarına aktarılıp aktarılmadığı öğrenmek mümkündür. Bunun için vatandaşlar E-Devlet sistemi giriş yapmalıdır. E-Devlet'e giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hizmet menüsü arama sekmesinden bulunur. Bu hizmetler arasında başlarda bulunan Evde Bakım Maaşı yazılı yerin üzerine tıklanır. Saniyeler içerisinde Evde Bakım Maaşı ödemelerinin yapılıp yapılmadığı öğrenilir.EVDE BAKIM MAAŞI SMS İLE SORGULAMA

Evde Bakım Maaşı ödemelerinin yapılıp yapılmadığını öğrenmenin bir başka yolu da SMS ile sorgulama yapmaktır. Bunun için Evde Bakım Maaşı ödemelerinin Ziraat Katılım Bankası üzerinden alınıyor olması gerekir. Evde Bakım Maaşı ödemeleri Ziraat Katılım Bankası'nda bulunan hesaplarına yatan vatandaşlar cep telefonlarının mesaj bölümüne “BAKIYE” yazarak 4747'ye sms gönderirler. Ziraat Katılım Bankası tarafından vatandaşların o ay Evde Bakım Maaşı ödemelerinin yatıp yatmadığı hakkında bilgi veren mesaj gönderilir.

EVDE BAKIM MAAŞI HANE GELİRİNDEN MUAF TUTULACAK

Koronavirüs tehlikesi sebebiyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında TBMM'ye sunulan kanun değişikliği ile artık bu tehlike geçene kadar Evde Bakım Maaşı için uygulanmakta olan hane geliri şartı geçici olarak kaldırıldı. Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen kanun değişikliği ile artık Evde Bakım Maaşı başvurusu yapan veya başvurusunu yenileyen vatandaşların hane gelirleri incelenmeyecek. Şartları uyan ve başvuru yapan herkese EvdeBakım Maaşı bağlanacak.

Tumhaber.com

Son Güncelleme: 16.04.2020 05:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.