13 Nisan 2020 Pazartesi 06:52
13 Nisan 2020 Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi! Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Yapıldı Mı? Evde Bakım Parası Nisan Ödemeleri Yattı Mı?
Aile. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden bakıma muhtaç vatandaşlara Evde Bakım Maaşı veriliyor. Sosyal yardımlar konusunda oldukça gelişmiş bir sisteme sahip olan Türkiye'de bakıma muhtaç vatandaşlar da unutulmuyor. Bu vatandaşların evlerinde aileleri veya yakınları tarafından daha iyi bakılmaları amacıyla devlet tarafından maaş bağlanıyor. Bu maaş ile bakıma muhtaç vatandaşların zorlu yaşamlarına maddi imkansızlıkların eklenmesine fırsat tanınmıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Evde Bakım Maaşı; Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç vatandaşlar için ailelerine ödenen bir maaştır. Türkiye'de çok yaygın olan bir sosyal yardım olan Evde Bakım Maaşı genellikle engelli vatandaşlara ve kendi hizmetlerini göremeyecek durumdaki yaşlı vatandaşlara verilmektedir. Bu sosyal yardımın amacı bu vatandaşların devlet birimlerinde bakılması yerine aile ortamında bakımlarının sağlanmasıdır.

EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ LİRADIR?

Evde Bakım Maaşı'nın miktarı konusunda Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilidir. Bu bakanlıkça EVde Bakım Maaşı memur maaşı katsayısı ile hesaplanmaktadır. Her yıl ona göre artışlar yapılmaktadır. En son artış 2020 yılının Ocak ayında yapılmıştır. Şu anda Evde Bakım Maaşı 1460 TL'dir. Evde Bakım maaşı almaya hak kazanan vatandaşlara her ay bu ödeme yapılmaktadır. 

 

 

 

 

 

EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATAR?

Evde Bakım Maaşı sistemi gereği ne zaman yattığı belli olmamaktadır. Ödeme takvimi 81 il valiliği tarafından ayrı ayrı  belirlenmektedir. Evde Bakım Maaşı başvurularını alan valilikler gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra bir sonraki ay maaş almaya hak kazanan vatandaş sayısını belirler. Bu sayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bildirilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da her ayın ilk haftasında o ilde vatandaşlara ödenecek Evde Bakım Maaşı için gerekli bütçeyi valiliklere ayrı ayrı gönderir. Valiliklerde yapılan çalışmaların ardından Evde Bakım Maaşı vatandaşlara ödenir. İşte valiliklerdeki çalışmaların uzaması Evde Bakım Maaşı'nın ayın hangi günü yatacağı konusunda belirleyici oluyor. Esasında her ayın 10'u ile 20'si arasında bu paralar hak sahiplerinin hesabına yatar. Ancak valiliklerde işlemlerin uzaması sebebiyle ayın son haftasına da zaman zaman sarktığı görülür.

NİSAN 2020 EVDE BAKIM MAAŞI YATTI MI?

Evde Bakım Maaşı'nın hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıp yatırılmadığına dair büyük bir merak bulunmaktadır. Hak sahibi vatandaşlar banka hesaplarını bu maksatla sürekli kontrol etmektedirler. Evde Bakım Maaşı Nisan ödemeleri başladı. Ancak şehirden şehire farklı ödeme takvimlerinin olması sebebiyle Evde Bakım Maaşı ödemeleri için genel açıklama yapılamamaktadır.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ

13 Nisan 2020 Pazartesi günü itibariyle Evde Bakım Maaşı ödemeleri yapılan iller belli oldu. Buna göre Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Diyarbakır, Denizli, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Giresun, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Kocaeli, Muğla, Manisa, Malatya, Niğde, Ordu, Rize, Trabzon, Samsun, Sivas, Mersin, Hatay ve Sakarya'da Evde Bakım Maaşı ödemeleri hak sahiplerinin hesaplarına gönderildi.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR

Evde Bakım Maaşı sorgulaması yapmanın oldukça basit bir yöntemi vardır. Buna göre vatandaşlar önce E-Devlet sistemine giriş yapmalıdırlar. Bu sistem üzerinde Aile. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hizmet menüsü bulunur. Bu menüde yer alan Evde Bakım Maaşı hizmetinin üzerine tıklama yapıldığında Evde Bakım Maaşı ödemelerinin yapılıp yapılmadığı görülür. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EVDE BAKIM MAAŞI SMS SORGULAMASI

Evde Bakım Maaşı almaya hak kazanmış vatandaşlar E-Devlet'e girmeden ve herhangi bir kamu kuruluşuna gitmeden paralarının hesaplarına geçip geçmediğini öğrenebilirler. Bunun için tek şart Evde Bakım Maaşı ödemelerinin Ziraat Katılım Bankası hesaplarına yatması gerekir. Bu vatandaşlarımız cep telefonlarının sms bölüme "BAKIYE" yazar ve 4747'ye mesaj gönderir. Kısa süre içerisinde bu mesajlarına cevap gelir ve Evde Bakım Maaşı yatıp yatmadığı vatandaşlara bildirilir.

EVDE BAKIM MAAŞINA YENİ DÜZENLEME

Son hazırlanan torba yasada yer alan maddeye göre Evde Bakım Parası almak isteyen vatandaşlara büyük bir imkan sağlanacak. normal şartlarda bu maaşların verilmesi için hane geliri kıstas alınıyor. Eğer o hanede kişi başı düşen aylık gelir asgari ücretin üçte ikisinden fazlaysa bu vatandaşlara Evde Bakım Maaşı bağlanmıyor. Yapılacak değişiklikle koronavirüs salgını süresince gelir şartı rafa kaldırılıyor. Her başvuran vatandaşa Evde Bakım Maaşı bağlanacak.

Tumhaber.com

Son Güncelleme: 13.04.2020 06:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.