12 Nisan 2020 Pazar 06:59
12 Nisan 2020 Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Yattı Mı? Evde Bakım Maaşı Nisan Ödemeleri Yapıldı Mı? Nisan Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi!
Türkiye'de koronavirüsün etkileri ile oluşan ekonomik sıkıntılar sosyal yardımlara olan ilgiyi arttırdı. Bakıma muhtaç bireyler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen Evde Bakım Maaşı da en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. Evde Bakım Maaşı nisan ödemeleri yapıldı mı? Evde Bakım Maaşı bu ay yattı mı? Evde Bakım maaşı hangi illerde yattı? Evde Bakım Maaşı ödemeleri yapılan iller listesi belli oldu mu?

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Evde Bakım Maaşı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç vatandaşların yaşadığı hanelere katkı veren sosyal yardım türüdür. Engelli veya yaşlı vatandaşlar için Evde Bakım Maaşı verilir. Belirli kriterleri taşıyan her Türk vatandaşı için Evde Bakım Maaşı ödenir. Evde Bakım Maaşı alabilmenin şartları kanuni hükümlerle belirlenmiştir.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde Bakım Maaşı almaya hak kazanmak için ilgili kanun gereği bazı şartlar yerine getirilmelidir. Öncelikle engelli veya bakıma muhtaç yaşlı vatandaşların o hanede yaşadıkları ispat edilmeli. Bu engelli ve yaşlı vatandaşlar için tam teşekküllü bir hastaneden bakıma muhtaç olma derecelerini ifade eden kurul raporu alınmalıdır. Bu raporun ardından bakıma muhtaç vatandaşın yaşadığı evdekilerin toplam gelirleri yani hane gelirleri hesaplanır. Toplam aylık gelir hanede yaşayan kişi sayısına bölünür. Kişi başı hane geliri bu şekilde elde edilir. Evde Bakım Maaşı alabilmek için kişi başı hane geliri asgari ücretin üçte ikisinden az olmalıdır. Bu şartları yerine getiren her vatandaş Valiliklere veya kaymakamlıklara başvuruda bulunarak Evde Bakım Maaşı almak istediğini belirten talep işlemlerini yerine getirir. Yapılan kısa bir araştırma sonrasında Evde Bakım Maaşı almaya hak  kazanıp kazanmadıkları kendilerine bildirilir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ LİRADIR?

Evde Bakım Maaşı en yaygın sosyal yardımların başında gelmektedir. Milyonlarca vatandaş her ay bu maaşı almaktadırlar. Günümüz Türkiye şartlarında oldukça iyi bir miktardır. 2020 yılının Ocak ayında yapılan zam ile Evde Bakım Maaşı 1460 TL'dir. Her ay düzenli şekilde hak sahiplerine bu para ödenmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

Evde Bakım Maaşı ödemelerinde devlet tarafından resmi bir prosedür uygulanmaktadır. Hak sahiplerine ödenen Evde Bakım Maaşı bütçesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Ancak ödemeleri direk olarak bakanlık yapmamaktadır. Evde Bakım Maaşı ödemeleri hak sahiplerinin bulundukları illerdeki devletin resmi temsilcisi olan valiliklerce yapılmaktadır. her ayın ilk haftasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı valiliklere bu parayı gönderir. Valilikler de ay içerisinde vatandaşların banka hesaplarına bu parayı yatırırlar. Resmi işlemlerin süresinin ilden ile değişmesi nedeniyle standart bir maaş günü yoktur. Ayın her günü Evde Bakım Maaşı ödemeleri yapılabilir.

EVDE BAKIM MAAŞI NİSAN ÖDEMELERİ YAPILDI MI?

Evde Bakım Maaşı nisan ödemeleri en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Edinilen bilgilere göre Evde Bakım maaşı nisan ödemeleri yapılan şehirler bulunuyor. Özellikle büyükşehirlerde bu ödemeler tamamlanmış veya tamamlanmak üzere.

EVDE BAKIM MAAŞI NİSAN ÖDEMELERİ YAPILAN İLLER LİSTESİ

Evde Bakım Maaşı hak sahibi vatandaşların bulundukları bazı şehirlerde ödemeler yapıldı. Son dakika haberine göre Evde Bakım Maaşı nisan ödemeleri yapılan iller listesi belli oldu. Valiliklerden alınan bilgilere göre İstanbul, Ankara, İzmir, Kastamonu, Zonguldak, Antalya, Bursa, Konya, Tokat, Sivas, Kayseri, Diyarbakır, Adana, Samsun, Trabzon, Çanakkale, Kütahya, Erzurum, Erzincan, Malatya, Eskişehir, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli'de Evde Bakım Maaşı nisan ödemeleri yapıldı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEME SORGULAMA

Evde Bakım Maaşı ödemelerini sorgulamak çok kolaydır. E-Devlet hesaplarına girenvatandaşlar burada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hizmetlerinden Evde Bakım Maaşı Hizmeti'ni bulurlar. Bu hizmete tıklayan vatandaşlar saniyeler içerisinde Evde Bakım Maaşı nisan ayı ödemelerinin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirler.

EVDE BAKIM MAAŞI SMS SORGULAMA

Evde Bakım Maaşı için ödemelerin yatıp yatmadığını öğrenme hizmetlerinden birisi de sms sorgulaması yapılmaktadır. bunun için EVde Bakım Maaşı ödemelerinizin Ziraat Katılım Bankası'ndaki hesabınıza yapılıyor olması gerekir. Bu bankadan Evde Bakım Maaşı alan vatandaşlar cep telefonlarının sms bölümüne "BAKIYE" yazarak 4747'ye mesaj gönderirler. En geç 1 dakika içerisinde Evde Bakım Maaşı ödemesinin yapılıp yapılmadığına dair mesaj vatandaşların telefonlarına iletilir.

Tumhaber.com

 

Son Güncelleme: 12.04.2020 06:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.