Yazarlarından İbrahim Karataş, ekonomi ile ilgili önemli çağrılarda bulunduğunu anlatan Akit Yabancı ziyaretçilerin kilise olarak inşa edilen Ayasofya ziyareti sırasında alınan ücretin yükseltilmesi önerisi geldi.

Batı'nın fiyat kontrolü için çalışmalar yaptığını yazan Karataş, yabancı turistlerin ziyaret ettiği tarihi yerler için de öneride bulundu.

“Hükümete 'ekonomi' çağrısı: Ayasofya'dan başlanabilir” manşeti ile yazılan haberde, Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında dönemine göre 5 yıl gibi kısa bir sürede İstanbul'un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürüldüğü Ayasofya’nın kilise olarak yabancı ziyaretinde kalması kabullenilip, ancak bu ziyaretteki ücretlerin arttırılması bir ekonomi çağrısı olarak önerildi.

ayasofya mozaikler

Karataş’ın yerli ve yabancı turistlerden alınan ziyaret ücretlerinin farklı olması gerektiğini söylediği ve yabancı turistten daha yüksek bir ücret alınması gerektiğini belirttiğini aktardığı yazıda bu işe Ayasofya Camii'nden başlanabileceğini ve turistlerin ziyaretlerinden ücret alınması gerektiğini aktardığını haberde paylaştılar.

86 yıl boyunca müze olarak hizmet veren Ayasofya, bir kesim tarafından seçim vaadi olarak görülen bir hamle ile Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ismiyle kılınan cuma namazı sonrası 24 Temmuz 2020 tarihinde resmen ibadete açılmıştı.

Ayasofya 1923'te cumhuriyetin ilanından sonra cami olarak kullanılmaya devam etse de, tarihi değerine saygı duymak amacı ile tüm dinlerin ortak çıkarı düşünülerek ve dış ilişkilerde bir gereklilik adımı olarak, Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile 1935 yılında müzeye dönüştürülmüştü.

1594225700985-bb-chttps-www-bbc-com-turkce-haberler-turkiye-53339709