Ekonomi Bakanı, Türkiye Ekonomisi ile İlgili İddiaları Yalanladı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye ekonomisine ilişkin ortaya atılan spekülasyonların belirli kesimlerce yapıldığına ve ekonominin gidişatının çok olumlu olduğuna değindi.

Ekonomi Bakanı, Türkiye Ekonomisi ile İlgili İddiaları Yalanladı
Editör: Tüm Haber
28 Ekim 2017 - 12:42

Küresel ekonomide 2015 yılının son aylarından bu yana yaşanan çalkantıların etkisiyle Türkiye'de de bir hayli ekonomik gerilimler hissedilmişti. Başta 2016 yılındaki iç karışıklıklar ve siyasi kararsızlıklar etkili olmak üzere döviz kurları bir anda yükselirken son dönemde ise işsizlik, enflasyon ve altın fiyatındaki artış oranları bir hayli tırmanış göstermişti. 2017'nin ikinci yarısında ise tüm ekonomik problemlere yönelik iyileştirmeler hummalı bir şekilde uygulanmaya başlarken, işsizlik oranı ve aniden artan enflasyon oranı büyük ölçüde kontrol altına alınabilmişti. Şimdilerde ise başta Avrupa kaynaklı olmak üzere çeşitli gruplardan Türkiye ekonomisine yönelik oldukça zedeleyici iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaları ve Türkiye ekonomisinin son dönemdeki gidişatını ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ele aldı. Bir basın ajansına verdiği açıklamalar ile ekonomiye yönelik olumsuz açıklamalarda bulunan tarafları eleştiren Zeybekçi, Türkiye ekonomisinin yıl sonundaki verilerine yönelik olarak da kritik noktalara dikkat çekti.

SPEKÜLATÖRLERE VE TAMAHKARLARA CEVAP

Kısa bir süre önce ortaya atılan ABD'nin Türkiye'de hizmet vermekte olan 6 bankaya 25 milyar Dolar ceza keseceğine yönelik iddialara yanıt veren Zeybekçi, bu tip spekülasyonların rant sağlamak amaçlı yapıldığının farkında olunması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Almanya ile yaşanan bürokratik krizler sebebi ile Alman Bankaları'nın Türkiye'ye fon akışını keseceğine yönelik iddialara da yanıt veren Zeybekçi bunun da belirli gruplar tarafından, Türkiye'yi olumsuz yönde etkileyebilmek için ortaya atıldığını söyledi. Başta Avrupa ve Amerika'da yayılmacı bir teknik ile Türkiye'ye karşı olumsuz etkiler yaratmaya çalışan FETÖ'yü bu konu ile ilgili olarak mercek altına alan Zeybekçi, Türkiye'nin bu iddialara karşın yıl sonundaki verilerinin açıklanması ile parmakla gösterilen bir ülke olacağına dikkat çekti. Ayrıca Kasım ayı itibariyle Rusya'ya domates ihracatının da başlayacağının altını çizen Zeybekçi, ekonomi coştu dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum