Dolar kurunda yaşanan artışlar sonrası son 2 haftada un çuvalının fiyatı 360 liraya kadar yükseldi. Acil desteğe ihtiyaç olduğunu söyleyen fırıncılar b şekilde giderse 3-4 lira aralığında ekmek satışına başlayacaklarını duyurdular.

Son günlerde yükseliş trendini sürdüren dolar kuru, yüksek enflasyon ve akaryakıtı da vururken, bu durum aynı zamanda ekmeği de etkilemeye başladı. Un fiyatlarında yaşanan hızlı artışlar nedeniyle fırıncılar ne yapacağını şaşırırken, devletin acil desteğe geçmesi için talepte bulunuyorlar.

ekmek fiyatları

Erzurum'da protesto etmek için ekmek üretimi azaltılırken İstanbul'da da fırıncılar, fırınları 10 güne kadar kapatmak için harekete geçmeye hazırlanıyor. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, söz konusu duruma ilişkin yaptığı açıklamada, 50 kilogram ağırlığındaki unun çuval fiyatının son 2 hafta içerisinde 200 TL'den 360 TL'ye çıktığını belirterek fırınların un alamamaya başladığını ve bu şekilde gitmesi halimde ekmek üretiminin büyük riske gireceğini söyledi. Kolivar, bugün itibariyle İstanbul'daki bazı fırınların 3 veya 4 lira civarında ekmek satmaya başlayacaklarını kaydetti.

Gözden kaçırmayın

Ünlü Rapçi Beta Berk Bayındır'ı Kim Öldürdü? Şüpheli Ölüm! Katili Kim? İntihar Mı Etti? Nasıl Düştü? Ünlü Rapçi Beta Berk Bayındır'ı Kim Öldürdü? Şüpheli Ölüm! Katili Kim? İntihar Mı Etti? Nasıl Düştü?