Dünya

Einstein’ın Bahşişi 5.8 milyon Türk Lirası’na Satıldı!

Neredeyse bir asır önce Albert Einstein tarafından kağıda dökülen “mutluluğun formülü” adlı not Kudüs’te resmi olarak açık artırmaya çıkarıldı. 1922 senesinde Nobel ödüllü Albert Einstein’in Japonya’da bir kuryeye verdiği notun değeri ise duduak uçuklattı. Albert Einstein’in Japonya ziyaretinde kaldığı Imperial Oteli kuryesine bahşiş yerine not edip verdiği kağıt ile ilgili olarak ise “bu kağıdı sakla ileride çok değerli olacak” dediği de öğrenildi. Uluslararası bir basın ve araştırma kuurluşunun beyan ettiği bilgilere göre ise bilim adamının ünlü bahşişi Kudüs’te resmi olarak açık artırmaya çıkarıldı. 1922 senesinden bu yana oldukça hassas bir şekilde korunan kağıtta yazan notlar ise dikkat çekici. Mutluluğu formülize eden notlardaki naiflik ise herkesi şaşırttı. Dünyanın en meşhur bilim adamları arasında olduğunu bilerek hayatını yaşayan ve Nobel ödülü kazanan fizikçi Albert Einstein’in görecelik ile ilgili cümleleri de yankı uyandırdı.

İŞTE O KAĞITTA YAZANLAR:

Başarının ardından gitmek ve bu yolda karşılaşılan sürekli huzursuzluğun aksine, sakin ve cömert bir yaşam daha fazla mutluluk getirecektir.

Eğer arzu varsa, bir çaresi de vardır.

Kağıtta yazan bu iki cümlenin ortaya koyduğu naif çağrılara karşın satış fiyatı ise oldukça büyük bir rakamla gerçekleşti. Kudüs’te açık artırma ile satışa çıkarılan iki notluk kağıt 1 milyon 560 bin Dolar yani 5.8 milyon Türk Lirası değer ile satıldı. Japonya’da akademik amaçlı olarak geziye çıkan Einstein’in notları yazdığı esnada ise henüz Nobel Ödülü’nü almamış olduğu beyan edildi. İki nottan birisinin alıcısının Avrupalı bir zengin olduğu ancak ismini açıklamak istemediği bildirildi. Beklenenden çok daha yüksek bir fiyata satıldığı bilgisi paylaşılan notlar ile ilgili olarak birçok kişi inteneti alt üst eti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı