Gündem

Ehliyet ve Kimlik Değişimi Son Tarihi Ne Zaman? 2019 Yılı Sonuna Kadar Değişmek Zorunda Mı?

Yeni ehliyet ve kimlik için son değişiklik tarihi merak ediliyor. Yeni kimliği almak için nereye başvuru yapılıyor? Kimlik yenilemek ve ehliyet yenilemek için son tarih ne zaman? Bu konuları sizler için araştırdık.

 2017 yılında alınan bir kararla zorunlu olan kimlik ve ehliyetler için başvuru şu an için devam ediyor. İçişleri Bakanlığı bu konuyla alakalı bir düzenleme yapmış ve kimlik kartları ehliyet ve pasaportlar ile alakalı değişiklikleri vatandaşlara duyurmuştu. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Kanun ile birlikte yeni kimlikler zorunlu hale gelmişti.

 2019 yılına kadar 37 milyon vatandaş çipli kimliklere geçti kimliklerini halen daha yenilemeyen vatandaşa 2023 yılına kadar ehliyetler ise 2020 yılının sonuna kadar yenilemek zorundalar. Çipli kimlik ve ehliyet için randevu olarak Nüfus Müdürlüklerine gitmek zorundasınız. Randevu aldıktan sonra başvurmanız yanınızda olması gereken evraklar ise şöyle;

– Nüfus cüzdanınız. Nüfus cüzdanı olmayanlar için sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, TSK kimlik kartı, sarı basın kartı, hakim ve savcı kimliği, avukatlık kimlik kartı, öğretmen kartı da kimlik yerine geçiyor.

– Son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf

– 22.5 liralık (değerli kağıt bedeli) değişim ücretini ödediğinizi gösteren makbuz veya dekont. Değişim ücretini başvurunuzdan önce vergi dairesi müdürlüklerine, ‘ivd.gib.gov.tr’ internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırmanız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı