Kamu Haberleri

Ehliyet Alımlarında Sürücü Kurslarındaki Ön Sınav Şartı Yönetmelik Değişikliği İle Sona Erdi!

Sürücü kursları yönetmeliğinde değişiklik. Ön sınav şartı kaldırıldı!

Resmi Gazete’de yayımlanan haberde Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıtlar Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde değişikliğe gidildiği ve sürücü adaylarının ön sınava girmiyeceği bildirildi. 

Kursiyerlerin sınava girmeden önce girdiği ön sınav kaldırılarak, ehliyet almak isteyen adayların önündeki engel kaldırılmış oldu.  Değiştirilen yönetmelikte, dieksiyon dersi eğitimlerinin ve uygulama sınavlarının bu doğrultuda yapılması zorunluluğu getirildi. 

Her yıl belirli aylarda 2 defa düzenlenen ehliyet sınavına girerek ehliyet almak isteyen kişiler, aşamalı olarak sınavlara giriyorlardı. Sınavi geçen kursiyer bir sonraki sınava gineye hak kazanıyordu. Devlet bu duruma el attı ve motorlu taşıtlar kursu yönetmeliğinde değişikliğe giderek, kursiyerlerin işini kolaylaştırdı. Ön sınav adı altında yapılan sınav kaldırıldı. Böylece kursiyerler asıl yazılı sınav olmak üzere aynı zamanda direksiyon sınavına da girerek ehliyetlerini alabilecekler. 

Yönetmelikte, kamyonet, kamyon ve tır gibi araçların sertifika sınavlarında  takip aracının içerisinde usta öğreticininde yer alacağı düzenlenmesi yapıldı. 

Sınavda görev alacak çalışanlara da ödenecek ücret belirlendi. Sınava katılacak sınav uygulaması ve değerlendirmesi komisyonlarının da ücretler arttırıldı. Uygulamaya katılacak komisyonun ücreti 263 TL’den 338 TL’ye çıkarıldı. 

Sınav görevlilerinin alacağı ücret de yönerge yönetmeliğininde şuan için durdurulduğu, 16 Haziran 2017’den taslak yönetmelik tarihine  kadar geçen sürede biriken meblağanın gerekli il ve ilçe komisyonunda biriken paradan karşılanacağı bilgilendirmesi yapıldı. Görev alan komisyonun ödeneği döner sermayeden karşılanacak. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı