Eczanelerden Ücretsiz Maske Nasıl Alınır? Telefonlarına Ücretsiz Maske Kodu Gelmeyenler Ne Yapmalı?

Toplu alanlarda vatandaşlara maske takma zorunluluğu getirilmesinin ardından internette ücretsiz maske başvurusu aramalarının sayısı yükseldi. Vatandaşlar ücretsiz maskeleri nasıl alabilecekleri hakkında araştırma yapıyorlar. Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen maskeler Türkiyede 20-65 arasındaki vatandaşlara ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor. Eczaneler aracılığı ile yapılan ücretsiz maske dağıtımının detayları vatandaşların en çok merak ettiği konular arasına girdi. Ücretsiz maske başvurusu nereden yapılır? Ücretsiz maskeler nereden alınır? Ücretsiz maske alabilmek için ne yapmak gerek? Telefonuna ücretsiz maske kodu gelmeyenler ne yapmalı? Eczaneler dışında ücretsiz maske alınır alınır mı?

Eczanelerden Ücretsiz Maske Nasıl Alınır? Telefonlarına Ücretsiz Maske Kodu Gelmeyenler Ne Yapmalı?
15 Nisan 2020 - 15:15

Türkiye'de koronavirüs süreci beraberinde maske sorununu da getirdi. Vatandaşlar koronavirüse yakalanmamak için maske takmaya özen göstermeye başladılar. Devlet makamları da toplu halde bulunulan yerlerde maske takma zorunluluğu getirdi. Üstelik tüm bunlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ücretli maske satışını yasakladıklarına dair bir karar alındığı açıklaması eklenince sorun daha da büyüdü. Vatandaşlar ücretsiz maskeleri nasıl temin edecekler? Ücretsiz maske alamayan vatandaşlar ne yapacak?

Koronavirüs sürecinde yılan hikayesine dönen ücretsiz maske dağıtımı vatandaşların zihinlerini meşgul etmeye devam ediyor. Yapılan ilk açıklama ile ePTTAVM üzerinden vatandaşlara dağıtılacağı söylenen ücretsiz maskeler henüz uygulamanın başladığı ilk dakikalarda devre dışı kaldı. EPTTAVM'nin sistemi yoğun talep karşısında çökünce uygulamadan vazgeçildi. Bunun ardından E-Devlet üzerinden başvuruların alınacağı bildirildi. Alınan başvurular neticesin oluşan siparişler vatandaşların evlerine PTT Kargo aracılığı ile iletilecekti. PTT Kargo'nun böyle bir iş yükünü kaldıramayacağı da çok kısa sürede ortaya çıktı. Vatandaşlara numunelik bile olsa tek maske ulaştırılamadan çöken ikinci sistem de fiyasko ile sonuçlandı. Bunun ardından üçüncü yol devreye sokuldu. Buna göre eczaneler aracılığı ile vatandaşlar ücretsiz maskeleri temin edebileceklerdi.

Şu anda ücretsiz maske dağıtımı eczaneler aracılığı ile yapılma devam ediliyor. Ancak sistemde sorunların yaşanması sürüyor. Çok sayıda vatandaş maskesiz bir şekilde toplu alanlarda dolaşıp koronavirüse maruz kalma riskini yaşıyor. Yeni sistemin tüm vatandaşlara yaygınlaşması için biraz zamana ihtiyaç olduğu yetkili makamlar tarafından açıklandı. Türkiye'de maske tedarik süreci ile alakalı bir sorun yaşanmıyor. Yaşanan problem tamamen ücretsiz maske dağıtımı ile alakalı olduğu açıklandı.

ECZANELERDEN ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINIR?

- E-Devlet üzerinden vatandaşlar maske talebinde bulunurlar.

- Sağlık Bakanlığı tarafından maske alma hakkı olan vatandaşların telefonları sms yoluyla bir kod gönderilir.

-Telefonuna kod gelen vatandaş kendisine en yakın eczaneye gider.

- Vatandaşın bildirdiği kodu sisteme giren eczacı kod doğruysa ücretsiz maskeleri teslim eder.

TELEFONUNA ÜCRETSİZ MASKE KODU GELMEYEN VATANDAŞLAR NE YAPMALI?

Başvuru yapmasına rağmen telefonuna Sağlık bakanlığı tarafından herhangi bir kod gönderilmeyen vatandaşlar ücretsiz maske alamıyorlar. Bu nedenle eczanelere giderek gereksiz kalabalık yaratmanın anlamı bulunmuyor. Bu vatandaşlar bir süre daha beklemek zorundalar. Yapabilecekleri herhangi bir işlem ne yazık ki yok. Bir süre daha bekleyip de ücretsiz maske kodu yine telefonlarına ulaşmayan vatandaşlar Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçebilir veya şikayetini CİMER'e bildirebilirler.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum