Eczaneler Dışında Ücretsiz Maske Alınabilir Mi? Ücretsiz Maske Kargo İle Eve Gelir Mi?

Türkiye'de koronavirüs tehdidi nedeniyle maske takılması çok önemli bir tedbir olarak vatandaşlara tavsiye ediliyor. Vatandaşlar ölümcül salgından korunmak için maske takmak istemelerine rağmen maske temin etmede yaşanan sıkıntılar çoğu kişinin maske takmadan sokaklarda dolaşıp hem tehlike saçmasına hem de bireysel olarak koronavirüs kapma ihtimalini yükseltiyorlar.

Eczaneler Dışında Ücretsiz Maske Alınabilir Mi? Ücretsiz Maske Kargo İle Eve Gelir Mi?
17 Nisan 2020 - 12:30

 

Maske temini konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz maske dağıtımı yapılıyor. Ancak sistem kullanışlı olmadığı için çok sayıda sorun meydana geliyor. Cep telefonlarına ücretsiz maske sms kodu gitmeyen milyonlarca vatandaş hala var. Bu vatandaşlara eczanelerden ücretsiz maske kesinlikle verilmiyor. Ücretli maske satışı da olmadığı için vatandaşlar maske alamıyorlar.

Ücretsiz maske almanın bir başka yolu daha bulunuyor. Bu da E-Devlet üzerinde yapılan başvuru şeklinde gerçekleşiyor. E-Devlet sistemine şifreleri ile giren vatandaşlar hizmet arama bölümüne ücretsiz maske yazdıklarında ilgili hizmete ulaşıyorlar. O hizmete giriş yaptıklarında ise bir form karşılarına çıkıyor. Kimlik numarası, Ad, soyad, adres gibi bilgiler doldurulduktan sonra maske siparişi oluşturuluyor. Bu maske siparişi başvuruda belirtilen adrese PTT Kargo tarafından ulaştırılıyor. Her vatandaşın haftada 5 maske hakkı bulunuyor. Ayrıca E-Devlet üzerinden aile bireyleri için de maske başvurusu yapılabiliyor. Maskelerin kargo üzerinden ne zaman ulaştırılacağı konusunda ise bir bilgi henüz yok. Kargo ile evlerine maske gönderilen vatandaş sayısı olduk az. Bu nedenle bu yöntemle de maske siparişi veren vatandaşların epey süre beklemeleri gerekebilir.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarına göre eczanelerden maske alabilecek vatandaş sayısı 39 milyona çıktı. 20-65 yaş arası yaklaşık 55 milyon vatandaş bulunuyor. Bu vatandaşların tamamına maske ulaştırmak ne kadar süreceği konusunda bir bilgi paylaşımı yapılmıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın vatandaşlara tavsiye ettiği evde kendi maskenizi yapın tezi de kısa sürede çürüdü. Evde yapılan maskelerin koronavirüse yönelik bir tedbir sağlamadığı doktorlar tarafından açıklandı. Üstelik piyasada yıkanabilir maske adı altında satılmış korunaklı maskelerin de koronavirüse karşı bir koruma oluşturmadığı ortaya çıktı.

Öte yandan ücretsiz maske konusunda eczaneler oldukça dertliler. Maskeler eczanelere 50'şerli kutular halinde geliyor. Eczacılar maske almak isteyen vatandaşlara 5 tane seçip poşete koyup teslim ediyor. Hem iş yükü artıyor hem de sterilizasyon kuralları darmadağın ediliyor. Koronavirüsten korunmak için takılan maskeler elden ele geçtiği için ayrı bir tehdit barındırıyor. Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs ile verdiği mücadele gösterdiği başarı ne kadar takdir ediliyorsa ücretsiz maske konusunda da sınıfta kaldığı vatandaşlarca dile getiriliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum