e-Ticaret Sitelerine İlişkin Mağduriyetler Mercek Altına Alını

Çeşitli dolandırıcılıkların gerçekleştirildiği e-Ticaret sitelerine ilişkin düzenlemeler gündeme gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi aktif rol oynayacak.

e-Ticaret Sitelerine İlişkin Mağduriyetler Mercek Altına Alını
Editör: Tüm Haber
25 Ekim 2017 - 12:15

İntenet dünyasının artık büyük bir bölümünü oluşturan e-Ticaret siteleri hayatımızda büyük bir yer edinmeyi başardı. Ancak e-Ticaret sitelerinin yaygınlaşması ile beraber fiziksel ticaret sistemlerinde olduğu gibi dolandırıcılıklar da artmaya başladı. Bu durum ise binlerce kişinin mağduriyetini ortaya çıkarırken, sanal dolandırıcılıklar hem takip edilmesi zor hem de denetimi zor bir platform haline geldi. Ancak pek tabii ki devletlerin ilgili birimleri çalışmalarını bu anlamda artırarak tüketici mağduriyetlerini gidermek ve sanal dolandırıcılıkların önüne geçmek için uygulamalara başladılar. Türkiye'de bu anlamda ilgili çalıpşmalara hız vererek başta kredi kartının sanal alışverişe kapatılmasına yönelik düzenlemeyi başlattı. Bu uygulama 31 Aralık'ta resmen yürürlüğe girecek ve tüm kredi kartları sanal alışverişe kapatılarak, müşterinin kendi onayı ile aktif hale getirilebilecek. Böylelikle kendi bilgisi olmadan kredi kartı sanal alışverişe açık olan bireylerin dolandırılması riski de ortadan kaldırılacak. Bu kapsamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın şuana kadar aldığı 345 bin şikayet ile birlikte yeni bir uygulama daha gündeme geldi.

BİLDİRİM YAPMAYANLARA CEZA KESİLECEK

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kısa bir süre önce sunulan torba yasa ile birlikte gelen düzenlemeyle Elektronik Ticaret Bilgi sistemi kullanılmaya başlayacak. Bu hazırlanacak sistemde şahıs ve tüzel tacirler ile kamusal nitelik taşıyan kurumlar kaydolacak. Bu sisteme ticaret bildiriminde bulunmayan kişiler ise ceza alacaklar. Şimdilik 5.000 TL ile 20.000 TL arasında değişen bir ceza uygulamasının olacağı bilgisi paylaşılırken, kayıtdışı sanal ticaretin önüne geçilmek hedeflenecek. İlgili firmanın satış işlemlerini gerçekleştirdikleri alan adı bu sisteme kaydolduktan sonra Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi firmanın işlemlerinin takibini gerçekleştirecek. Böylelikle de firmaların sanal ortamda gerçekleştirdikleri ticari işlemler kayıt altına alınırken, bir tüketici mağduriyeti durumunda da denetimi gerçekleştirilerek tespiti yapılabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum