Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi  veya e-Devlet Kapısı sistemi tarafından gönderilmiş gibi görünen bazı maillerin vatandaşları tuzağa çekmek isteyen bir dolandırıcılık oyunu olduğu anlaşıldı. Bilgisayar korsanlarının e-devlet sistemini kullanan vatandaşlara, 'Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşların Ekonomik Kurtuluş Savaşında mücadele ediyor' şekline ifadelerin yer aldığı e-postalar gönderdiği ve hedef aldıkları kişilerden de para istedikleri tespit edildi.

E-Devlet sisteminden vatandaşlara uyarı

E-DEVLET'TEN VATANDAŞLARA UYARI

e-Devlet, söz konusu gelişmeler sonrası @ekapi kullanıcı adıyla resmi sosyal medya hesabı üzerinden bir uyarı yazısı yayınladı. Bahsi geçen mailin ekran görüntüsünü ve aynı zamanda da içeriğini paylaşan e-devlet, bu şekilde e-postaların kesinlikle dikkate alınmaması gerektiğinin altı çizdi.

Bilgisayar korsanlarının hedef aldıkları kişilere başvuru formunun linkini attığını ve burada tamamen aldatma amacı olarak hazırlanmış olan sahte yardım projesi'nden bahsettiğinin belirtildiği yazıda, vatandaşları bu projeye katılmalarını sağlayarak hane başına en fazla 1832 lira gibi sosyal yardımda bulunmalarının istendiği anlatıldı.

E-Devlet sisteminden vatandaşlara uyarı-1


Yapılan uyarıda ise böyle bir posta alınması halinde e-postanın kesinlikle dikkate alınmaması gerektiği, e-Devlet sisteminin herhangi bir hizmetle ilgili mail göndermeyeceği aktarıldı.