Sosyal yardım ödemeleri, aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte enflasyon oranında zamlandı. Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli yakınlarına bakanlara verilen evde bakım maaşına zam geldi. Her ay düzenli olarak ödenen evde bakım parası için yeni dönem başvuruları da e-devlet üzerinden açıldı. Şartları uygun olanları hemen e-devlet üzerinden başvuru yaparak evde bakım maaşı alma şansı elde edebilir. Peki 2022 evde bakım aylığı ne kadar oldu? kimler evde bakım maaşı alabilir?

e-devlet-basvurulari-basladi-2706-tl-geri-odemesiz-nakit-yatacak-suresi-gecmeden-basvuru-yapin-2

2022 ZAMLI EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

2021 yılı enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte sosyal yardım ödemelerine de zam yapıldı. Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli yakınlarının Bakımlarını sağlayan ailelerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen evde bakım parası artık zamlı olarak ödenecek. Geçtiğimiz yıl 1798 TL olan evde bakım maaşı 2022 yılı için 2706 TL oldu.

e-devlet-basvurulari-basladi-2706-tl-geri-odemesiz-nakit-yatacak-suresi-gecmeden-basvuru-yapin-1

EVDE BAKIM PARASI NE ZAMAN ÖDENİYOR?

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ayın 15'i ile 30'u arasında belirlenen illerde hesapları geçiyor. Evde bakım aylığı ödemelerinin hesaba geçip geçmediğini sorgulamak isteyenler e Devlet evde bakım maaşı sorgulama yapabiliyor. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna “Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama” yazarak sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Ayrıca evde bakım maaşı ödemelerini Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar cep telefonlarının kısa mesaj bölümünden BAKIYE yazıp 4747’ye SMS göndererek de sorgulama yapabilir.

e-devlet-basvurulari-basladi-2706-tl-geri-odemesiz-nakit-yatacak-suresi-gecmeden-basvuru-yapin-3

KİMLER EVDE BAKIM MAAŞI ALABİLİR?

Evde bakım parası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç kişilerin bakımı sağlayan yakınlarına ödeniyor. Evde bakım parası ödemesinin amacı bakıma muhtaç kişinin ailesinden koparılması ve ihtiyaçlarının asgari düzeyde karşılanmasıdır. Evde bakım maaşı alabilmek için öncelikle gelir durumuna bakılıyor. Hane içinde yaşayan kişi sayısına göre aylık gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması durumunda evde bakım maaşı bağlanıyor. Evde bakım parası başvurusu hem e-devlet üzerinden hem de sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılabiliyor. Başvuru işlemleri takip eden ay içerisinde sonuçlanıyor ve maaş bağlanıyor.