ABD ve Rusya, Vladimir Putin'in 'acil' şekilde talep ettiği güvenlik garantileri ve Ukrayna krizini görüşmek üzere bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi.

Kazakistan'ı alt üst eden kanlı olaylar Rusya ve müttefiklerinin asker göndermesiyle dinmesi sonrası tüm gözler tekrar Rusya – Ukrayna krizine çevrildi.

Agence France-Presse (AFP) haber ajansı Cenevre’deki Washington ve Moskova arasındaki müzakerelerin 'çetin' başladığını bildiriyor.

Cenevre görüşmelerinin çalışma yemeğiyle açıldığını kaydeden Amerikan Associated Press (AP), Rus heyetine başkanlık yapan Ryabkov, henüz İsviçre'ye varmadan Kazakistan'a asker göndermelerinin ABD'yi ilgilendirmediğini söyleyerek Moskova'nın tavrını net şekilde ortaya koyduğunu yazdı.

Anlatıma göre, Cenevre'ye el açmış bir dilenci gibi gelmediklerinin altını çizen Rus diplomat, Pazar akşamı ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ile gerçekleşen yemeği ise 'zor' şeklinde tarif etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Rusya Ukrayna'nın kafasına sınırında 100 bin askerle silah dayamışken, ilerleme sağlandığını görmek zor" derken Ukrayna'nın işgal ihtimalini ortadan kaldırmayı umduklarını belirtip "Bizler masaya konuları koyacağız, aynısını Ruslar yapacak ve ileriye doğru gitmek için ortak zemin olup olmadığını göreceğiz" şeklinde konuştu.

İngiliz The Guardian gazetesi ise gelişmeleri 'ABD Putin'e Ukrayna'da karşı karşıya gelmeyi ya da diyaloğu seçmesini söyledi' başlığıyla geçti.

ABD yetkililerine göre de, Washington-Moskova hattındaki güven, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana en düşük seviyede. Buna göre Rusya Ukrayna geriliminde geri adım atarsa ABD Doğu Avrupa ülkesine silah sevkiyatının azaltılması ve NATO'nun Avrupa'nın doğusunda ortak tatbikatlarını sınırlandırmasına açık.

Ancak muhtemel bir Ukrayna işgali durumunda Moskova'yı çok sert ekonomik yaptırımların beklediği de tüm dünyaca bilinen bir gerçek. Buna ABD ürünleriyle Amerikan yargı yetkisi dahilindeki yabancı ürünlerin de Rusya'ya ihracatının yasaklanması da dahil.

Moskova ise, görüşmelerde resmi olarak NATO'nun daha fazla doğuya doğru genişlemeyeceğine ve Avrupa'nın bazı bölgelerindeki Amerikan silahlarının kaldırılmasına dair garantiler verilmesini istiyor.

Ancak ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya’nın talepleri ile ilgili daha önce de, kabul edilemez talepleri 'bahane' olarak kullandığını söylerken  "Rusya, hangi taleplerin yerine getirilmesinin mümkün olmadığını, hangi alanlarda da diyaloğun mümkün olduğunu biliyor" demişti.

Son dakika... Dünyada manşet ABD iki seçenek sundu

Blinken geçen hafta NATO'nun hiçbir zaman genişlemeyeceğine dair söz vermediğini de belirtmişti.

Rusya lideri Vladimir Putin, tıpkı ilkbaharda yaptığı gibi 2021 sonbaharında Ukrayna sınırına sayısı 100 bini aşan bir ordu yığmıştı. Durum ile ilgili ABD istihbaratı, işgal harekatının 2022'nin ilk aylarında başlayacağını tahminini yineliyor.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Olga Stefanişina ile Brüksel'de buluşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın kapılarının Doğu Avrupa ülkesine açık olduğunu söylerken, Ukrayna'nın NATO üyeliğine geçmesi için çaba sarf edeceklerini ve ittifakın 'açık kapı' politikasından taviz vermeyeceklerini açıkladı. NATO lideri ayrıca Rusya ile anlaşmaya da açık kapı bıraktı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stefanişina ise Moskova'nın kendi ajandasını dayattığını belirtip Kremlin'in güvenlik taleplerinin birliklerini sınırdan çekmesiyle başlaması gerektiğini söylerken "Bizim kendi güvenlik düzenlemelerimizi yapmaya hakkımız var” dedi.

AFP haber ajansı, resmi görüşmeler öncesi cephe hattındaki Ukraynalı askerlerin diplomasinden fazla bir umudu olmadığını bildiriyor.