Dünyanın En Büyük Futbol Stadyumu 1,5 Milyar Euro Maliyetle Çin'de Yapılıyor

Dünya futbolu koronavirüs nedeniyle durmak zorunda kalırken Çin'den dünyanın en büyük futbol stadı yapılacağı haberi geldi. Edinilen bilgilere göre özel bir tasarıma sahip olacak stadyum Çin'in Guangzhou şehrinde yapılacak.

Dünyanın En Büyük Futbol Stadyumu 1,5 Milyar Euro Maliyetle Çin'de Yapılıyor
17 Nisan 2020 - 14:54

 

Koronavirüs futbolu vurarak dünya futbolunda önemli bir gelişme yaşandı. Tesisleşme ve yeni stadyumlar konusunda oldukça hareketli bir ülke olan Çin'den futbol hamlesi geldi. Ülke olarak koronavirüs ile başları beladayken bu şekilde bir hamle tüm dünyada şaşkınlıkla karşılandı.

Çin'den gelen bilgilere göre Çin Ligi takımlarından Guangzhou Evergrande yeni bir stadyum inşaatına başlıyor. 100.000 koltuk kapasiteli olacak olan bu stadyum dünyanın en büyük futbol stadyumu ünvanını alacak.

Çin kaynaklarına göre yeni yapılacak olan stadyum Lotus Çiçeği tasarımı ile inşa edilecek. Bu stadyum için 1,5 Milyar Euro bütçe hazırlandı.

Dev stadyumun tasarımını ABD'li tasarımcı Hasan Syed yapacak.

Öte yandan Çin'de yaşanan koronavirüs krizi nedeniyle futbol büyük bir gerileme dönemine girdi. Fazla para kazanmak hırsıyla futbol yaşamlarını Çin'de sürdüren dünya yıldızı isimler teker teker sözleşmelerini feshederek Çin'den ayrıldılar. Bundan sonraki dönemlerde de yıldız oyuncuların duraklarından birisinin Çin olması oldukça güç bir konu olarak değerlendiriliyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum