Ata Türkiye'yi temelden kalkındırmayı amaçlamış ve ölmeden önce, 1937 yılında 'İdeal Cumhuriyet Köyü' projesi tasarlamış. Biz ise Türkiye olarak bu projeye sahip çıkıldığını ve Danimarka tarafından bu emeğin hayata geçirildiğini dünya basınından öğrenerek yazılı basınımızda haber yapıyoruz.

Euronews, Mustafa Kemal Atatürk haberi nedeniyle özür diledi

Atatürk’ün tasarladığı proje ise Danimarka'nın Brondby şehrinde uygulanarak tüm dünya tarafından tam notla örnek alınmış durumda.

Dünyada mimari olarak benzersiz şekilde planlanan projelerden birisi olan Ata projesi sosyal medyada da yoğun ilgi görmüş durumda.

Mustafa Kemal Atatürk 'İdeal Cumhuriyet Köyü' projesini Türkiye'yi temelden kalkındırmayı amaçlayarak yaratmış ancak şimdi bu proje bizler tarihi bir dönem yaşarken Danimarka'nın Brondby şehrinde uygulanmış ve tüm dünyaya örnek olmuş durumda.

Ata projesi, Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden Afet İnan'ın "Devletçilik İlkesi" ve "Cumhuriyetin Ellinci Yılı İçin Köylerimiz" adlı kitaplarında yer almış fakat bu da ayrı bir acı ki Afet İnan'ın kitaplarında bahsettiği, hatta bir dönem gerekli bakanlıklar ve valiliklere de tanıttığı bu projeye olumlu bir yanıt gelmemiş.

Atatürk'ün hiç yayımlanmayan röportajı İngiliz arşivinden çıktı

Ata Projesi çember evleri ise kuş bakışı fotoğraflarıyla tanınan fotoğrafçı Henry Do görüntülemiş. Brondby Haveby veya Brondby Garden City'de bulunan bu yerleşim birimi şehrin gürültü ve kalabalığından izole olmayı sağladığı gibi, aynı zamanda tarım yapılmasına olanak sağlıyor. Ayrıca bu evlerin geri dönüşüme de uygun olduğu bilinenler arasında.

Danimarka'da bu tarım şehri uygulama fikri 1964'te ortaya çıkmaya başlamış. Brondby Haveby'nin mimarları bu düzenlemenin ardındaki fikrin, bu alanlarda yaşayanlar arasındaki sosyal etkileşimi artırmak olduğunu söylüyorlar.

Buradaki her alan tamamen aynı boyutta olup bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Bizde Türkiye olarak bari Sosyal medyanın Danimarka ile ünlenen yeni gözdesinin asıl fikir sahibinin Danimarka değil, Türkiye’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olduğunu tekrarlayalım.

Proje ile ilgili görselleri aşağıda paylaşıyoruz;

Atatürk'ün bilinmeyen fotoğrafları Foto Galeri | STAR