Dünya Bankası 2020 Altın Tahminlerini Açıkladı! Altın Fiyatları Düşecek Mi?

Dünya Bankasının Emtia Piyasaları Görünüm Raporu yayınlandı. Raporda altının 2020 ve 2021 yılında ne kadar artacağına dair çarpıcı bir bölüm bulunuyor.

Dünya Bankası 2020 Altın Tahminlerini Açıkladı! Altın Fiyatları Düşecek Mi?
24 Nisan 2020 - 21:31

 

Dünya Bankası Emtia Piyasaları Görünüm Raporu'nun Nisan sayısını yayınladı. Buna göre piyasa beklentileri ve yıllık artış tahminleri detaylı bir şekilde açıklandı. Raporda 2020 yılında altında artışın devam etmesi beklenirken 2021'de altında düşüş gerçekleşeceği kaydedildi.

Raporda yer alan ifadelere göre bu yıl metaller ve minerallerin fiyatlarında azalma beklenirken bu düşüşün yüzde 13,2 oranında olacağı tahmin ediliyor. Değerli metallerde ise tamamen ders bir gerçekleşme yaşanacak. Yüzde 13,2 artacağı beklenen detaylı metallerde en dikkat çeken ise altın oldu.

Dünya Bankasının raporuna göre altının ons fiyatı bu yıl geçen yıla oranda yüzde 14,9 oranında artış sağlayacak. 2021 yılına dair tahmin ise altın yatırımcılarını cek cinsten oldu. Buna göre 2021'de altının ons fiyatı yüzde 0,6 oranında azalacak.

Altın tahminlerini kamuoyuna duyuran Dünya Bankası bu açıklamayla altın piyasasını hareketlendirdi. Güvenli liman olan altına yönelişleri arttıracak olan rapor yeni alımlarla altın fiyatlarının da yukarıya doğru hareketinin devamına neden olacak.

Uzmanlara göre altın fiyatları gelecek hafta ciddi bir oranda artış göstermesi bekleniyor. Şu anda rekor noktasında bulunan altın, gelecek hafta rekor yenileme beklentisi ile merakla takip edilmeye başlandı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum