15 bin sözleşmeli öğretmen ataması için adaylar KPSS sınavından sonra sözlü sınava tabi tutulmuş ve kendilerine dört soru sorulmuştu. Ancak sonuçlar 27 Aralık tarihinde açıklanınca KPSS’de yüksek puan alan adayların mülakatla elendiğini ortaya çıkmıştı.

Çok değil henüz geçen ay Türkiye, KPSS’de yüksek puan alan ancak atanamadığı için inşaatta çalışmak zorunda kalan bir öğretmenin ölümüyle sarsılmıştı. Beden eğitimi öğretmeni olan 23 yaşındaki Fedai Altun, elektrik trafosu boyarken akıma kapılarak hayatını kaybetmiş ve geriye ise ölümünden önce sosyal medya hesabından yaptığı inşaatta çalıştığı fotoğrafın üzerine “Alın size 83 puanın mülakatı” yazılı paylaşımı kalmıştı.

Twitter, #mülakatahayır isyanıyla çalkalanıyor - Ege Bölgesi'nin Günlük Siyasi Gazetesi - Yerel Yönetimler, Sağlık, Politika, Güncel, Spor, Yaşam, Eğitim, Ekonomi, Magazin, Kültür, Sanat

Bu olay daha gündemde iken 27 Aralık tarihinde açıklanınca KPSS’de yüksek puan alan adayların elenmesi hem öğretmenler hem de halk tarafından ciddi boyutlarda protesto edilip destek görmüştü.

Bu konunun hemen ardında bu gün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından “Buradan tüm öğretmenlerimize bir müjde vermek istiyorum…” diyerek bir paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından "Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifimiz TBMM’ye sunuldu" açıklamasını yaptığı paylaşımında tam olarak yer alan satırlar şöyle oldu.

2319067_600x314

“Buradan tüm öğretmenlerimize bir müjde vermek istiyorum… Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifimiz TBMM'ye sunuldu. Öğretmenlerimizin hak ettiği birçok yeniliği içeren bu yasal düzenleme inşallah en kısa sürede yürürlüğe girecektir. Hayırlı uğurlu olsun”

Erdoğan’ın öğretmenlerin yaralarına ne denli bir çözüm olacağı bilinmeyen müjdesi daha önce yine kendisi tarafından açıklanan Mecburi hizmet hariç, özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenler ile aynı haklara sahip olması.

Umarız öğretmenlerimiz için gerçekten sevindirici bir haber olup, bir nebze de olsa dertlerine derman olur.