Döviz bürolarında döviz alım ve satımlarda herhangi alt ve üst limit olmadan yapılan tüm işlemlerde kimlik tespiti şartı esnetildi. Söz konusu karara ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeni tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe alındı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan bir tebliğde döviz bürolarında gerçekleştirilen alım-satım işlemleri için 12 Ekim tarihinde kimlik tespiti şartı getirilmişti. Hazırlanan tebliğ içerisinde değişikliğe giden Hazine ve Maliye Bakanlığı, kimlik tespiti işle ilgili şartı esnetti.

döviz alım-satım işlemleri

Gözden kaçırmayın

PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak! PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak!

Resmi Gazete'de yayımlanan 'Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ'in 18'inci maddesine ek 7'nci fıkrasında bulunan 'mevcut ortaklar dışında kişilere' ibaresi yürürlükten kaldırılırken aynı tebliğdeki 20'inci madde uyarınca 'tüm işlemlerde' ibaresinin yerine '100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarını aşan işlemler için' ibaresinin getirilmesine karar verildi. Buna göre döviz alım satım işlemlerinde sadece 100 dolar ve üzerinde gerçekleştirilen döviz işlemlerinde kimlik tespitleri istenecek. 

Hazine ve Maliye Bakanlı tebliğinin yayım tarihinde itibaren yürürlüğe girdiği ve hükümlerinin ise Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği bildirildi.