Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, piyasalar için 2022 uyarısında bulundu. Memiş, “2022 yılı için çok dalgalı bir piyasaya yatırım yapıp pozisyon alın” dedi.

Son olarak da 'Gram altın 1450 lira olacak' tahminiyle dikkat çeken Memiş, şimdi de piyasalar için konuştu.  İslam Memiş, 'Altın nasıl 1450 lira olacak?" sorusunu da yanıtladı.

Birçok yatırımcı tarafından söyledikleri yakından takip edilen Ekonomist İslam Memiş’in dolar ve altınla ilgili sözleri şöyle oldu;

2021 yılında altının ons tarafı çok kötüydü. 2022 yılında FED ile altın arasında bir savaş başlayacak. Enflasyonu fiyatlamak isteyen bir ons altın olacak… Yatırımcılar sürekli altın almak isteyecek, çünkü enflasyonun sürekli yükseldiğini görecekler. FED’de altını baskılamak için sürekli faiz artırım politikası uygulayacak. Altın ile dolar arasında böyle bir savaş olacak.

Ben 2022 yılı içerisinde altının ons fiyatının 1960 hatta 2000 dolar seviyelerini test edilme ihtimalini çok kuvvetli görüyorum. 1960 hatta 2000 dolar seviyesindeki ons altın ve FED’in faiz kararıyla tüm dünyada doların değer kazanacak olması nedeniyle gram altın fiyatı üzerinde yaptığım çalışma bana yıl içinde gram altının 1450 lirayı göreceğini işaret ediyor.

Altın tarihten bugüne kadar hiçbir zaman yatırımcısını üzmemiştir. Gümüşe yatırım yapın tavsiyesini devam ettiriyorum. 2022 yılı içerisinde gümüşün gramının 20 lira seviyesine çıkacağını göreceğiz.

Geçtiğimiz günlerde medyamızda geniş bir yer bulan ve ciddi bir etkileşim alan dev Banka Unicredit de Türkiye için 2022 ve 2023 beklentilerini karamsar bir tablo ile açıklamış ve Türk lirasında yaşanacak değer kaybının altını çizmişti. İslam Memiş’in bu sözleri de Unitcredit ile paralellik göstermesi dikkat çekici oldu.