Koronavirüs salgını ekonomik dengelerin yerinden oynamasını sağlarken bu süreçte piyasalarda da bazı riskli hareketlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Riskli hareketlerin ortaya çıkmasının hemen ardından yatırımcılar güvenli bir enstrüman olarak gördükleri dolara ve diğer döviz araçlarına yöneldiler. Pandemi döneminde özellikle dolar, Euro ve altın gibi yatırım araçlarının giderek yükseldiği tespit edildi.

Geçmişte bıraktığımız 7 aylık dönemde döviz piyasası yukarı yönlü hareketlerini devam ettirdi. Bu süreçte dolar kurunun yaşamış olduğu artışın yüzde 13.17 oranında olduğu belirlendi. Euro da aynı seviyelerde yükselişine devam etti. Bu aşamada euronun yaşamış olduğu yükseliş oranı yüzde 9.49 oldu.

DOLAR FİYATLARININ YENİDEN YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

2-38

Birkaç gündür piyasalarda dolar ve Euro bazında okların aşağı yönlü revize edildiği görülmüştü. Bunun üzerine yeni bir adım atıldı ve yüksek performans gösterebileceğine dair birtakım açıklamalar uzmanlar tarafından gelmeye başladı.

Dolar kurun şimdilerde yatay bir seyir izlendiği söyleniyor. Ancak uzmanlara göre önümüzdeki günlerde hayret verici bazı gelişmeler meydana gelebilir. Dolar kurunda ise ilk güçlü desteğin 8.30 lira seviyelerinde olması bekleniyor.

Tüm dünyada koronavirüs salgının yeniden ilerleme kaydetmesi, delta varyantının ortaya çıkması ve vaka sayılarının hızla yükselmesi, buna bağlı olarak kısıtlamaların ve yasakların yeniden gündeme gelmesi ile ekonomide yaşanabilecek bazı kısıtlamalar süreci olumsuz etkileyecek ve dolar fiyatlarını yukarı yönlü itecek gibi görünüyor. Elinde doları olan yatırımcıların satma eğilimine girmeden önce piyasaları biraz daha takip etmeleri gerektiği öneriliyor.