Dolardaki Ani Çıkış Panik Yarattı! Dolar Şimdi Türk Lirası Karşısında Hangi Seviyeyi Zorlayacak?

Geçtiğimiz hafta inişli ve çıkışlı bir grafik sergileyen dolarda bu hafta yaşanacak gelişmeler yakından takip edilmeye başlandı. Döviz piyasasında yeni haftada neler yaşanacak? Doların Türk lirası karşısındaki direnç ve destek seviyeleri nedir? Yeni haftanın ilk gününde dolar yukarı yönlü ivmesini sürdürecek mi? Piyasa uzmanlarına göre dolar hangi etkilerle Türk lirası karşısında harekete geçecek?

Dolardaki Ani Çıkış Panik Yarattı! Dolar Şimdi Türk Lirası Karşısında Hangi Seviyeyi Zorlayacak?
13 Nisan 2020 - 09:36

13 Nisan 2020 Pazartesi gününe piyasalar dolar sürprizi ile başladı. Ani bir yükseliş gösteren dolar geçtiğimiz hafta düştüğü yere geri döndü. Yaşanan bu gelişme piyasalarda panik havasının hakim olmasına sebep oluyor.

Tacirler Yatırım tarafından yapılan değerlendirmeye göre FED'in geçtiğimiz hafta perşembe günü 2,3 trilyon dolar kredi sağlayacak ek önlem paketi açıklaması dolar endeksinin gerilemesine sebep olmuş ve USDTRY paritesini 6,62 seviyesine kadar geri çekmişti. Uma günü ise Türk Lirası'nda görülen olumsuz tutum sonucu dolarda yaşanan düşüş geri alınmış ve USDTRY paritesi yeniden 6,70 seviyesini görmüştü.

Dolar 13 Nisan haftasına 6,72 seviyesinde işlem görerek başladı. Dolardaki yükseliş ivmesi devam ediyor. Piyasalar öncesinde analistlere göre kur 6,65 – 6,75 seviyesinde hareket edecekti. Ancak yaşanan gelişmeler ışığında dolar kuru fırlayarak 6,75 eşiğini aştı ve 6,76 oldu. Uzmanlara göre dolar kuru şimdi 6,80 direnç seviyesini zorlamaya başlayacak.

Bugün gün içerisinde açıklanacak olan Şubat ayı Ödemeler Dengesi ve Sanayi Üretimi verilerinin dolar kuru üzerinde etkili olması bekleniyor.

Bir diğer döviz türü olan euro kurunda ise yeni haftada 7,40 seviyesi aşıldı. Euro'nun bu direnç seviyesini aşması sebebiyle yukarıya doğru hareketinin hız kazanması bekleniyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum