Ekonomi

Dolarda son dakika gelişmesi: Kur yükselmeye başladı!

Geçtiğimiz hafta 5.77 TL bandına kadar yükselen dolar, güne yeniden yükseliş eğilimiyle başladı. Sabah itibariyle 5.77 TL’den işlem gören dolar, an itibariyle 5.80’in üzerine çıkarak pek çok kişiyi düşündürmeye başladı. 

Dolar Yükselmeye Devam Edecek mi? 

An itibariyle 5.80 TL’nin üzerine çıkan dolar, 5.8030 seviyesindeki hareketliliğini sürdürüyor. Geçen hafta düzenlenen NATO zirvesinden sonra yapılan açıklamaların yanı sıra enflasyon rakamlarının açıklanması, doların hareketlenmesine neden olmuştu. 

Merkez Bankası’nın faiz indiriminde ciddi bir açıklama yapacağı beklentisinin oluşması, doları yukarı yönde tetikledi. Ayrıca FED’in faiz indirimi yapmayacağı beklentisi nedeniyle dolarda hareketli anlar yaşanıyor. 

Dolar neden yükseldi sorusuyla ilgili açıklamalar yapan Aktif Bank Ekonomisti Can Ayan, “200 baz puana kadar indirim fiyatladık. Bizim beklentimiz ise 174 bp faiz indiriminin olmasıdır” dedi. 

Işık FX de dolar yükselecek mi sorusu hakkında bir değerlendirmede bulundu ve şu açıklamalarda bulundu, “Teknik anlamda kur genelinde olası bir geri çekilme yaşanırsa, 5,7430 – 5,7100 noktaları takip edilecek. Bu kapsamda 5,7100’ın da kırılması durumunda 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyeleri gerçek bir hedef haline gelebilir” dedi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı