Türk Lirasında yaşanan oynaklık sadece ülkemizde değil, yurtdışında da sorun olmuş hatta bazı ülkeler raporlarından çıkartırken, birçok ülke de Türk Bankaları’nın kredi kartlarını kullanımdan kaldırmıştı.

Doların 19 TL’yi zorladığı 20 Aralık gecesi, tartışmalı şekilde sert bir düşüş yaşayan döviz kurları çok usun bir süre geçmeden tekrar yükselişe geçmişti. Ancak Türk Lirası ile ilgili haberler ne ülkemizde ne de dünya gündemden hiç düşmedi.

Türkiye'de toplam servet düşüşü yaşanırken, dolar milyarderi sayısı 6 kişi arttı"

Her yeni gün bir bankanın, bir uzmanın Türk Lirası ile ilgili yeni yorumu ve yeni tahmini ile güne uyanıyoruz. Dünya devi bankalar ise resmen açıklama yapak için sıraya girmiş durumda.

Dünya basınında da yer alan Türk Lirası tahminleri ile ilgili en dikkat çekici yorum bir Avrupa devi olan UniCredit Bankasından gelmişti. UniCredit Group’un tahminlerini ve açıklamalarını değerli yapan ise her ne kadar bir dünya devi olsa da aslında Koç Grup ortaklığı ile Türk Lira’sına ve ülke ekonomimize çok yakın bir durumda olması.

Bilindiği üzere UniCredit Group, 1998 yılında İtalya'nın başkenti Roma'da kurulan ve dünyaca tanınan bir banka devi. Ancak Unicredit’i ve görüşlerini Türkiye için daha önemli yapan ise  Koç Holding'le finans alanında, Koçbank başta olmak üzere her birime yüzde 50 ortak olması ve aynı zamanda İş Bankası’nın da muhabirlerinden olması.

Ayrıca UnıtCredit, Alman devi HVB Grup Bankacılığı’nı da bünyesine katması ile dünyada ki saygınlığını ve otoritesini de üst lige taşımış bir grup.

UnitCredit, Türkiye ile tahminlerini mutlak gördükleri bir seçim çerçevesine oturtarak, Dolar/TL ’nin 2022 sonunda 18 seviyesine yeniden ulaşacağını öngörürken, enflasyonun 2022’nin büyük bir kısmında yüzde 50’nin üzerinde kalmaya devam edeceğini yıl sonunda ise gerileyerek yüzde 37’ye düşeceğini tahmin ettikleri bir rapor yayınlamışlardı.

Bryan Cranston "Breaking Bad" Filminde Yer Alacak Mı? - Haberler - Beyazperde.com

Türkiye için dünya basınında en çarpıcı ve kesin yorumlar ise yine başka bir dünya devi JP Morgan ve Goldman Sachs’den gelmişti.

“Politika yapıcılardan hiçbir pişmanlık işareti görmüyoruz ve bundan dolayı gelecek aylarda sıkı para politikası izleneceğini düşünmüyoruz” diyen JP Morgan, buna rağmen daha fazla parasal genişlemenin “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için bile gerçek üstü” olacağını çarpıcı ve düşündürücü bir şekilde dile getirmiş, her iki kurum da Türkiye’de faiz artışını muhakkak görerek, döviz kurlarının da yükseleceğini öngörmüşlerdi.

Yurtiçinden uzmanlar tarafından ilk günden itibaren gelen ve tekrarlanan döviz kuru yükseliş tahminlerini zaten artık ezberlemiş durumdayız ancak tüm bu tahminlere ve raporlara rağmen yadsınamayacak bir gerçek de var.

Yaşamış olduğumuz tartışmalı müdahaleyi ve ekonomik adımları tekrar yaşamayacağımızın garantisi yok ve yaşamakta olduğumuz sert siyasi yarışta ve çekişmede, hem de seçime giderken kuvvetli ihtimaller arasında görülüyor.

Zira yerli ve milli birçok uzmandan da doların tekrar düşüşe geçeceği yorumları sıklaşmış durumda. Konu ile ilgili en son uyarı Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel’den gelmiş durumda. Batırel  mart sonunda doların 9.5 TL'ye düşeceğini ileri sürerek, "Dövizleri bugünden satın kurtulun yoksa altında kalacaksınız" şeklinde bir yazı kalem aldı bile.

“Ekim ayında cari açık 3,1 milyar dolar fazla vermiş. Hazine kasım ayında 30,2 milyar lira fazla vermiş. Bütçe 11 ayda 42 milyar lira açık vermiş, daha önce 245 milyar liralık açık öngörülmüştü. Bütçe son derece sağlam. Merkez Bankası’nın rezervleri 125 milyar dolara ulaşmış, bankalarda şirketlerin 90 milyar doları var” diyen Batırel iktidara yakın tüm kaynaklar gibi döviz kurlarının tekrar düşüş sergileyeceği bilgisini vermiş oldu.

Yani alınan tüm duyumlara bakıldığında ortaya özetle “dolar yine 18 TL olacak ancak önce 9,5 TL’ye düşecek” şeklinde bir tüme varım çıkıyor. Bu şartlarda almak için beklemekte yarar var gibi.

🔥 Dolar 13,81 - Euro 15,77 - Altın 801 | 08 OCAK 🔥 | DonanımHaber Forum » Sayfa 335