Ekonomi

Dolar Yeni Haftaya Nasıl başladı? Dolar Faiz İndirimlerine Ne Tepki Verdi? 16 Mart 2020 Dolar Kaç Lira Oldu?

Koronavirüs salgını tüm dünya piyasalarını alt üst etti. Dengesini kaybeden piyasalara Amerika Birleşik Devletleri merkez Bankası faiz indirimi yaparak müdahale etti. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da 20 Mart’tan itibaren geçerli olmak kaydıyla faiz indirimi yaptığını açıkladı. Bu gelişmeler Türk lirasının dolar karşısındaki durumunu nasıl etkiledi? Dolar haftaya nasıl başladı?

Geçtiğimiz haftaya dolar 6.10 liradan başlamış ve yaşanan dalgalanmalar sonucunda haftayı 6.33 liradan kapatmıştı. Geçen hafta yatırımcısının yüzünü güldüren tek yatırım aracı oldu.

Türk lirasının değer kaybı üzerine gerekli müdahaleler bekleniyordu ve Merkez Bankası faiz indirimi hamlesi yaptı. Üstelik FED de faiz indirimi yaptığını duyurdu.

Piyasaların FED’in faiz indirimine verdiği tepki beklenildiği gibi olmadı. Normal şartlarda dümesi gereken dolar aşağı yukarı aynı seviyede seyretti. FED kararı sonrası 6,28’e gerileyen dolar kısa sürede toparlanarak 6,31’e yükseldi. Piyasaların açılması ile birlikte ise şu anda 6.35’ten işlem görmeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı