Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) 16 ay sonra sürpriz bir kararla politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekmesi, döviz kurunu hareketlendirdi. Karar açıklanmadan önce 8.35 TL seviyelerinde seyreden dolar kururu, kararın açıklanmasıyla birlikte 8.80 TL seviyesine fırladı. Sabah saatlerinde dolar kuru 8.78 TL civarında işlem görse de günün ilerleyen saatlerinde yeni bir rekorla 8,85 TL'ye kadar çıktı.

1 Euro kaç TL oldu? 

Merkez Bankası'nın Eylül ayı politika faizini yüzde 18'e düşürmesine Euro'nun da tepkisi sert oldu. Dolar gibi bir anda tırmanışa geçen Euro, şu saatlerde 10.38 TL üzerinden işlem görüyor. 

dolar kaç tl

Ekonomistler ters köşeye yatmıştı

Dün (23 Eylül Perşembe) Başkan Şahap Kavcıoğlu liderliğinde toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Eylül ayı faiz kararını açıklamıştı. Ekonomi çevreleri Merkez Bankası'nın faizi bu ay da sabit tutacağını düşünüyordu. Ancak beklenen olmamış ve Merkez Bankası, 16 ay sonra faiz indirimine gitmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 18'e düşürmüştü. 

20 ekonomisten 18'i yanıldı

AA Finans'ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketine katılan 20 ekonomistin 18'i politika faizinin yüzde 19'da sabit bırakılacağını bekliyordu. 2 ekonomist ise politika faizinin 100 baz puan düşürüleceğini tahmin ediyordu.