En fazla değer kaybeden ülke para birimlerinden Arjantin’in bile gerisine düşerek birinci olan Türk Lirası 20 Aralık 2021 öncesinde dolar karşısında 18 TL’leri görmüş ve sonrasında ise, aylardır dünya ülkelerinin tam tersi yönde bir faiz indirimi uygulamaları ile müdahalelere maruz kaldıktan sonra bir gece (20 Aralık) ani bir şekilde kur garantisi verilerek sert bir şekilde dolar karşısında gerilemesi sağlanmıştı.

20 Aralık 2021 gecesi kur korumalı TL mevduat hesabı ise aslında ülkemizde 50 sene önce de uygulan ve yine ağır sonuçlar doğuran bir nevi örtülü faiz uygulama kararı olarak uzmanlar tarafından açıklanmıştı.

Turgut Özal Kur Korumalı TL Mevduatı Hakkında Ne Demişti?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık’ta duyurduğu kur korumalı TL vadeli mevduat, bir başka adıyla ‘dövize çevrilebilir mevduat (DÇM)’ uygulaması 54 yıl önce de denenmiş ve Özal ‘Bilgisizliğin vesikası’ demiş olduğu haberleri medyayı ve kamuoyunu uzun süre meşgul etmişti.

Eski başbakanlarımızdan Turgut Özal, DÇM için “Kendilerini akıllı, uyanık sananlar böyle bir yol buldular. Bilgisizliğin vesikası. İnşallah sonraki iktidarlar ders alır” ifadelerini kullanmıştı ve günümüzdeki ekonomistler de alınan bu yeni karar için ‘örtülü faiz artırımı’ demiş, bu uygulamanın TL’ye kısa süre nefes aldırsa bile uzun vadede riskli olduğuna dikkat çekmişlerdi.

Erdoğan’ın yeni mevduat sistemi açıklamasından sonra 1989 yılında dönemin başbakanı Turgut Özal’ın ‘Dövize Çevrilebilir Mevduat’, ‘bilgisizliğin vesikası’ olarak tanımladığı sistemin ağır bilançosunu “84-89 arasında bu ödemeleri yapmasaydık aile başına 1 milyon TL para ödeyebilirdik” şeklinde açıklayıp “İnşallah sonraki iktidarlar ders alır” temennisinde bulunmasının da ortaya çıkması ile, tüm kamuoyunda bu 20 Aralık kararı tartışma konusu olmuştu.

Nureddin Nebati kimdir? Nureddin Nebati nereli? Nureddin Nebati ne iş yapıyor hangi görevde?

Uzmanların “Para babalarının zararlarını karşılama amaçlı” gördükleri 20 Aralık 2021 kur garantili TL mevduat kararı AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat atadığı günümüz yeni Hazine ve Maliye Bakanı tarafından ise “küçük yatırımcı çarpıldı” olarak aktarılmıştı.

Merkez Bankası’nın dün açıkladığı veriler sonrası ise swap hariç net rezervinin, geçen hafta 9 milyar dolarlık düşüşle -55,7 milyar dolarlık tarihi dip seviyeye gerilediği görülünce 20 Aralık sonrası dolar bozduranın vatandaş olmadığı iddiaları ciddi bir boyut kazanmış oldu.

Tüm bu yaşanılanlardan sonra, dün gece yani yeni yıla girdiğimiz gece iktidar tarafından açıklanan doğalgazdan elektiriğe, benzine, vergilere kadar olan fahiş zamlar iktidar yanlısı vatandaşlar, gazeteler ve uzmanlardan bile tepki aldı.

Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında? Cumhurbaşkanı Erdoğan ne zaman doğdu?

Hatta iktidara olan yakın açıklamaları ve duruşu ile bilinen yazılı medya ve uzmanlardan bile altının tekrar 1.000 TL’lere çıkacağı, doların ise 18 TL bandını bile aşacağı konuşulmaya yazılmaya başlandı.

 “İktidar giderse ne olursa olsun. Dolar 30 lira olacak’ diyen güruh şimdi 3 Ocak’ta bir şeyler olacağını söylüyor. Hiçbir şey olmayacak. Doların tekrar yükselişe geçmesini isteyen bazı fonlar var. Saldırılar düzenliyorlar. Bunların içeride ortakları var. Yine başladılar. Hiç kimse dolar almaya yeltenmesin. İkinci bir darbe yolda. Bu seferki darbe alıcılara çok feci bir şekilde zarar verecektir. Küçük yatırımcı için dolar ya da altın zengin etmez. 3 Ocak’ta bir şey yapılacağı yok ama bir atak gelebilir” diyen uzman Haluk Özdil bile şimdi “Haziran ayına kadar altın sağlıklı bir şekilde yükselecek. 900 hatta 1000 liraları bile görebilir. Ama dediğimiz gibi bu birden fırlamayacak. Sağlıklı ve düzenli yükselecek. Çünkü altın şu an gerektiği yerde değil" dedi.