Ülkemiz para birimi değer kaybı sonrası özellikle Edirne’ye akın eden Bulgarlar ilaç ihtiyaçlarını bile buradan karşılayacak noktaya gelip, şehirde adım atacak yer bırakmamışken, ülke vatandaşının alım gücü düşüşü sonrası harcadıkları dövizlerle de esnafının yüzünü güldürmüşlerdi.

Özellikle son birkaç ay içerisindeki ülkemiz para biriminde yaşanan tarihi değer kayıpları sonrası “Türkiye çok ucuz, değerini bilin” diyen gurbetçilerimize Bulgar vatandaşlar da katılmış ve Edirne’yi sadece alışveriş için değil, birkaç konut da alarak geldiklerinde daha da rahat edecekleri bir konaklama alanına bile çevirmişlerdi.

♨️Av.Ali Dvrm©️🦅♨️ on Twitter: "Erdoğan: "Para, bayrak gibi bir ülkenin itibarını ve bağımsızlığını simgeler" 1 Papua Yeni Gine Kinası 2.71₺ 1 Azeri Manatı 5.65₺ 1 Romanya Leyi 2.28₺ 1 Gürcistan Larisi 2.95₺

Ancak bu mutluluğa gölge düştü. Bulgar para birimi Türk Lirası karşısında değersizken bir zamanlar bizim için Bulgaristan çok ucuzdu. Ancak tabi ki bu durum da geçmişte kaldı. En ucuz ülkeler ligine sert bir düşüşle gerileyen Türkiye’de artık Bulgar Levhası bile pahalı. Bulgarların para birimi olan levha 2002 yılında 0,65 TL iken şu an 7,75 Türk Lirası yapıyor.

Merkez Bankası'nın verilerine göre, 2021 yılı haziran ayında 1 Bulgar Levası 5,33 TL iken, 15 Aralık 2021 tarihinde leva 8,44 TL'yı çıkmış ve TL karşısında sadece 6 ayda yüzde 60 değer kazanmıştı. Dolayısı ile Bulgar akınına uğrayan Edirne esnafı sadece kullanılan dolardan değil levhadan da çok memnundu.

Bulgar levası bile TL'den daha değerli” - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Bulgarlar emlak yatırımına bile başlamışken bu mutluluk acı bir haber ile bölündü. Edirne’de adım atacak yer kalmayan Ulus Pazarı'nda sahte dolar olayı medya gündemine geldi. Esnaf Laçin Ceylan, geçen hafta Bulgar müşterisi tarafından sahte dolarla dolandırılarak hayatının şokunu yaşadı. Ceylan, yaptığı açıklamada, "İki Bulgaristan vatandaşı benden 5 tane mont, 2 tane yelek ve 3 tane ikili takım aldı. Karşılığında 500 dolar ödeme yaptı. 300 dolar sahte çıktı." dedi.

Edirne'de her hafta Cuma günü kurulan ve Bulgar turistlerin ilgi odağı olan Ulus Pazarı'ndan sahte dolar haberi geldi. Alışveriş yapmak için Edirne'ye gelen Bulgar turistler, hem alışveriş yaptı, hem sahte dolar verdi, hem de para üstü aldılar. Bulgar müşterinin yaptığı alışverişle yüzünün güldüğünü düşünen pazar esnafı Laçin Ceylan, bozdurmak için gittiği döviz bürosunda paranın sahte olduğunu öğrenince hayal kırıklığı yaşadı.

Pazar Esnafına Bulgar Turistten Sahte Dolar Şoku