Dolar Kuru Akaryakıt Fiyatlarını Değiştiriyor! Benzinin Litre Fiyatına Bugün Zam Geliyor!

Dünya petrol piyasasında petrol ürünlerinin fiyatlarının değişmesi ve dolar kurundaki artışlar nedeniyle Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında değişim gerçekleşmesi beklentisi oluştu. Petrol sektörü uzmanlarının yaptıkları hesaplamalara göre benzinin litre fiyatına zam gelecek. Benzine ne kadar zam yapılacak?

Dolar Kuru Akaryakıt Fiyatlarını Değiştiriyor! Benzinin Litre Fiyatına Bugün Zam Geliyor!
30 Eylül 2020 - 09:47 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 16:54

Uluslararası petrol piyasasında petrol ürünlerinin fiyatlarının değişmesi ve doların Türk lirası karşısında değer kazanımını sürdürmesi nedeniyle Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında yeniden düzenleme yapılmasına yönelik beklenti oluştu. petrol sektörünün uzman isimlerinin yaptıkları hesaplamalara göre akaryakıt fiyatlarının maliyetlerinde artış meydana geldi. bu maliyet artışı nedeniyle fiyatlara zam yapılması zorunlu oldu.

DOLAR KURU BENZİNE ZAM GETİRDİ!

Brent petrolün varil fiyatının 40 dolara inmesi Türkiye için olumlu bir gelişme olurken dolar kurundaki yükseliş ve olumlu gelişmeyi etkisiz hale getirdi. Dolar kuru kaynaklı olarak akaryakıt fiyatlarında zam kaçınılmaz oldu. Bu nedenle bugün gün içerisinde benzinin litre fiyatına zam geleceği resmen açıklanacak.BENZİN 11 KURUŞ ZAMLANACAK!

Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin maliyetlerini hesaplayarak fiyatlarını belirleyen kurum olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bugün benzinin litre fiyatına 11 kuruş zam yapılacağını resmen duyuracak. Benzin zammı bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

MOTORİNE ZAM KAPIDA!

Öte yandan diğer bir akaryakıt ürünü olan motorinin litre fiyatı değişmeyecek. Ancak bu hafta içerisinde motorinin de litre fiyatına zam gelecek. Zam miktarı ise uluslararası piyasa motorinin varil fiyatı ile dolar kuru baz alınarak yapılacak hesaplamanın ardından netlik kazanacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum