22 Eylül haftanın 4. işlem günü perşembe. Piyasalardaki son durum. Dolar ve Euro’nun eğilimleri.

Gözden kaçırmayın

Akbank 7000 TL ödeme veriyor! Akbank'tan Duyuru Resmi Olarak Yapıldı! Akbank 7000 TL ödeme veriyor! Akbank'tan Duyuru Resmi Olarak Yapıldı!

Yatırımcıların, ekonomi ile yakından ilgilenen ve takip edenlerin gözü kulağı yine piyasalarda işlem gören dolar ve euronun nasıl fiyatlandığında. Piyasaları sıkı takip edenler bilecektir ki Fed ve Merkez Bankası toplantıları bekleniyor. Faizler artacak mı, düşecek mi? sorusu artık daha sık sorulmaya başlanırken döviz kurları için güçiçerisinde piyasalardda işlem görüğü fiyatlarda belli oldu

Dolar Kuru

Dolar 22 Eylül perşembe itibari ile  gün içerisinde 8.64 TL seviyelerinden işlem görerek bir önceki kapanışa göre yatay seyrini devam ettirdi. Dün düşüş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü yüzde 0.52 azalışla 8.6276 Tl seviyyesinden tamamladı. Dolar yeni güne yatay seyirle başlamasının ardından öğle saatlerine doğru 8.6260 TL ile günün en düşük seviyesini gördü.

Euro ve İngiliz Sterlini

Aynı dakikalar içerisinde euro ise yüzde 0.07’lik ufak bir kıpırdanma ile 10,1280 seviyelerinden işlem gördü. İngiliz Sterlini iise gün içerisinde yüzde 0.05’lik bir aşağı yönlü hareketle 11,7800 TL seviyesinden işlem görmeye devam etti.

Toplantı Bu Akşam

Piyasa uzmanları ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikası kararı toplantısı öncesinde döviz kurlarının sakin bir seyir içerisinde hareket ettiğini belirtiyor. Fed’in bugün yapılacak toplantısında faiz kararında bir değişiklik yapması beklenmezsek varlık alım azaltımı kararının açıklanması beklentisi toplantıya saatler kala artmaya devam ediyor. Bugünkü Fed toplantısında açıklanacak kararların özellikle dolar/TL kuru üzerinde etkisi olacağını vurgulayan piyasa uzmanları, grafiğin nasıl etkileneceğini ise kararların açıklanmasının ardından daha tahmin edilebilir olacağını savunuyor.

Piyas uzmannları, bugün euronun reesmi para birimi olarak kabul edildiği bölgelerde, tüketici güven endeksinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nden gelecek 2. el konut satışları verilerinin euro/TL kurunda etki gösterebileceğini belirtiyor. Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande ile alakalı haber akışının da kuru grafiği üzerinde etki göstermesi beklentiler arasında yerini almış durumda.