Yatırımcısının geçen hafta sıkı takip ettiği dolar bu haftaya da hızlı ve beklentili bir giriş yaptı. Geçen haftayı dalgalı bir seyir ile kapatan doların, nasıl tepki vereceği merakla takip ediliyor.

Gözden kaçırmayın

Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika

Piyasalar tüm gözler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı kritik faiz kararına çevrildi. Karar öncesinde dolar kurundan hareketlilikler gözlendi. Piyasları derinden etkilenmesi uzmanlar tarafından belirtilen doların hafta başındaki seyri de gün boyu ilgi odağı oldu.

Dolar Bu Hafta da Hızlı Giriş Yaptı

Geçen haftanın son işlem günü olan cuma gününde, yükseliş trendi içerisinde hareket eden dolar, günü bir önceki işlem günündeki kapanış noktasının yüzde 1.3 üzerinde 8.6441 seviyesinden tamamladı. Bu haftaya da hızlı bir giriş yapan dolar kuru yine değer kazancı ile güne başladı. Bu haftaya değer kazanarak başlangıç yapan dolar sabah saatlerinde 8.7000 TL seviyesinin üzerini test etti. Piyasaların kapanması ile bir miktar değer kaybına uğrayan kur haber yazım saati itibari ile 8.67 TL seviyelerinde fiyatlandırmaya devam ediyor.

Analistler Ne Diyor?

Piyasa uzmanları bu hafta içi yapılacak önemli toplantılar da dikkat çekiyor. Hem yurtdışında hem yurt içerisinde yapılacak toplantıların sonucunda alınacak kararlar önümüzdeki süreçte dolar/TL kurunun seyri açısından önem teşkil ediyor. Analistler, bu hafta çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası, perşembe günü ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın toplantılarının piyasalarda sert dalgalanmalara sebep olabileceği konusunda fikir birliğine varmış durumda.

Piyasalar Kararları Bekliyor

Piyasalar tarafından Amerika Merkez Bankası’nın faiz değişikliğine gitmesi beklemezken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan bir faiz indirimi olabileceği yönünde bazı kesimler tarafından dile getiriliyor. Bu durumda doların nasıl tepki vereceği ise merak konusu. Ayrıca piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın varlık alımı programı ile alakalı azaltıma gitmesinin beklenenden daha önce olabileceği de tahminler arasında. Özet olarak; Bu hafta içerisinde yapılacak merkez bankası toplantıları dolar grafiğini etkileyecek en önemli husus olarak görülmekte. Para politikası hamleleri emtia ve döviz yatırımcısı için hayati önem taşıyor.