Ekonomi

Dolar haftayı kaç TL'den kapattı? Güncel Euro fiyatları ne kadar oldu?

Güncel dolar fiyatı 06 Aralık 2019 tarihinde 5,79 TL’den işlem görüyor. Bir süredir 5,75 TL çevresinde yatay olarak seyreden dolar, dün petrolden kaynaklı gelişmeler nedeniyle 5,76 TL’nin üzerine çıktı. 

Rusya ve Suudi Arabistan enerji bakanlarının gerçekleştirdiği toplantıdan sonra günde 1.2 milyon varil olan petrol arz kısıntısı ile ilgili bir gelişme yaşandı. Bakanların aldığı kararda 500 bin varil daha artırıma gidildi. Bu durum, küresel petrol arzının yüzde 1.7’sinin piyasadan çekilmesi anlamına geliyor. 

Petroldeki fiyat hareketliliği aynı zamanda Türkiye’nin cari açığını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle döviz talebini artıran petrol fiyatları kurdaki yükselişi de tetikliyor. Piyasalardaki diğer gelişmelere bakıldığında ise 12 Aralık’ta toplanacak PPK ile S-400 meselesi dikkat çekiyor. 

6 Aralık 2019 dolar fiyatı 5,79 TL’den işlem görmeye devam ederken, kritik tarih olan 12 Aralık’a kadar herhangi bir ciddi yükselişin olmayacağını düşünen uzmanlar, kritik PPK toplantısından sonra dolarda değişiklik yaşanabileceğini belirtiyor. 

6 Aralık 2019 Euro fiyatı ise 6,40 TL’den işlem görüyor. Euro fiyatları da petroldeki yükseliş nedeniyle 6,34 bandından 6,40’a kadar yükseliş eğilimi gösterdi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı