19 TL’yi zorlayan dolar kuru sırasında her alanda gelen zamların arkası kesilmemiş hatta iktidar tarafından da yeni yılın il gecesi beklenerek gerileyen dolar kuruna rağmen üç haneden oluşan zamlar açıklanmıştı. Geldiğimiz noktada ise zamlar olduğu gibi devam ederken her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı zaten artık hiçbir kesim tarafından geçerli görülmezken, önce tekel ve şimdi de benzin istasyonları duruma ses yükseltmeye başladılar. Düşen alım gücü ve ticaretlerinde ise kendilerinin de düşen kar marjlarını sebep gösteren benzin istasyonları kapanmanın eşiğinde olduklarını iki gündür duyurmaya çalışıyorlar.

Durum böyle iken mevcut dolar kuru da etkisi sebebi ile kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Yurtdışından ve yurtiçinden uzmanlar tarafından yapılan tahminlere bugün Merkez Bankası bile açıkladığı anket sonuçları ile katıldığını beyan ederek doların yükseleceğini haber vermişken, özellikle sosyal medyada yeni bir tartışma başladı.

Fenomen ve ünlü ekonomist Selçuk Geçer bugün basında yer alan beyanları sonrası sosyal medya hesabından “Ekranda dolar 13.50, konutta dolar 22.50... Daha önce 200 bin dolar = 2 milyon TL olan evleri şimdi 4 buçuk milyon TL ye satıyorlar. Yapın bakalım hesabı dolar = kaç TL” diyerek tartışmayı ateşlemiş oldu.

Türk basınında günlerdir “Türklerin gücü yetmiyor, yabancılar ise akın ediyor” manşetleri ile paylaşılan emlak sektöründeki veriler Selçuk Geçer’i tartışmasız bir biçimde haklı çıkartırken, yabancılara yapılan konut satışları gerek yatırım gerekse vatandaşlık satışı ile rekor kırmış durumda.

Dolar kurundae yaşanan karmaşa sürerken 20 Aralık gecesi sert düşüş yaşayan dolar kuru tekrar toparlanma sürecine girmiş, geçtiğimiz gün akşam saatlerinde 13.8 seviyesinden hacimsiz işlemlerle 13.09’a kadar geriledikten sonra bu sabah güne 13.65’in üzerinde başlamıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulan ekonomist Selçuk Geçer "#DolarTL ne olacak diyenlere... 18 de görüşürüz..." paylaşımıyla verdiği cevapla bugün de basında yer almıştı.

Piyasalarda yaşanan dengesizlik sonrası yatırımcılar da ekonomistlerin tahminlerine odaklanmış ancak tahminler üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçtiğimiz günlerde “Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız Haber yayılamaz" maddesine aykırılıktan ekonomist Selçuk Geçer hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.