Murat Ongun’un da daha önce döviz kurlarına dikkat çektiği üzere Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, dövizdeki oynaklığın, borcunun büyük kısmı hedge (fiyat hareketlerine karşı alınan önlem işlemi) edilmemiş büyükşehir belediyelerinin sürdürebilir borçlarını olumsuz etkileyebileceği konusunu gündeme getirdi.

Bu ihtimalin baz senaryo olmadığını belirten Fitch, yayımladığı raporda büyükşehir belediyelerinin operasyonel dengelerinin sağlam kalmasını beklediklerini ve en çok etkilenecek belediyelerin toplam ortalama borç stoklarının yüzde 77'si dövizden oluşan ve hedge edilmemiş olan İstanbul, İzmir ve Antalya olduğunu belirtti.

ekrem-imamoglu-ve-tunc-soyere-o-kltO_cover

Son günlerde tartışmalı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 17 yıllık AKP döneminde 2018 yılını 21.9 milyarlık borç ile kapattığı ve 23.8 milyarlık 2019 bütçesinin 3.2 milyar lirası da borçla denkleştirileceği biliniyordu. 27 Haziran 2019 yılında borç içerisinde bir belediye devraldıklarını “muhalefet belediyeleri borç batağında” haberleri sonrası ayrıntılı şekilde paylaşan Ekrem İmamoğlu, hem borçlarla, hem döviz kurları ile hem de belediyesine yönelik alınan inceleme kararları ile uğraşıyor bu günlerde.

İmamoğlu: 'Emine Erdoğan eşime mektup gönderdi...'

Ancak Kasım ayında döviz kurları sebebi ile yaşanılan sıkıntıyı gündeme getiren Murat Ongun Fitch raporu sonrası haklı çıkmış görünüyor. Umarız Fitch açıklamaları sadece uyarı olarak kalır ve herhangi bir iflas durumu sadece CHP Belediyeleri değil hiçbir belediye için gerçekleşmez.